zakaz-pixabay-jirikm
pexels
Autor Stanisław Węgrowski - 21 Marca 2020

Nasze życia teraz zmienią się nie do poznania. Nowe ogranicza i nakazy, które już nadchodzą

Ograniczenia w związku ze stanem epidemii są większe niż te wynikające ze stanu zagrożenia epidemicznego. Na czym polega stan epidemii i jakie uprawnienia zyskały służby?

Ograniczenia w stanie epidemii. Premier i minister tłumaczą

W piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili wprowadzenie stanu epidemii. To wiąże się z nałożeniem kolejnych ograniczeń. - Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale też nakłada nowe obowiązki - mówił premier cytowany przez “Wprost”.

Szef resortu zdrowia tłumaczył, że rozporządzenie pozwala wprowadzić ograniczenia dotyczące branży transportowej czy działalności galerii handlowych. W przypadku tych ostatnich obowiązuje nowy wykaz branż, które mogą prowadzić działalność na terenie centrów handlowych. Niezmiennie otwarte będą apteki i sklepy spożywcze.

- Ogłoszenie stanu epidemii jest decyzją trudną, ale jeśli popatrzymy na wzrosty zakażeń w krajach takich jak Francja czy Włochy to myślę, że te ważne i niezwykle odpowiedzialne zachowania Polaków są decyzjami ratującymi czyjeś życie - powiedział Łukasz Szumowski, cytowany przez “Wprost”.

Od dzisiaj władza może powołać także ciebie. Specjalne uprawnienia stanu epidemiiOd dzisiaj władza może powołać także ciebie. Specjalne uprawnienia stanu epidemiiCzytaj dalej

Od dziś większe ograniczenia

Szczegółowe ograniczenia i reguły wynikające ze stanu epidemii są opisane w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zgodnie z przepisami, służby mogą wprowadzić czasowe ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. W ubiegły wtorek poczuł się źle, 6 ostatnich dni spędził w izolacji. Nie żyje 45-latek pochodzący z Wielkiej Brytanii

Na czas epidemii może obowiązywać także czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych. Ustawa przewiduje też czasowe ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy.

Więcej zakazów i nakazów

Ale te ograniczenia to nie wszystko. Służby mogą też ustanowić zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności, a także obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów.

Władze mogą też nakazać udostępnienie nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Jest też punkt, z którego niezadowoleni będą antyszczepionkowcy. Rozporządzenie wprowadza bowiem “obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych, o których mowa w ust. 3, oraz grupy osób podlegające tym szczepieniom, rodzaj przeprowadzanych szczepień ochronnych - uwzględniając drogi szerzenia się zakażeń i chorób zakaźnych oraz sytuację epidemiczną na obszarze, na którym ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii” - cytuje dokument “Wprost”.

Do tej pory w Polsce potwierdzono 425 przypadków zakażenia koronawirusem. Pięciu pacjentów zmarło. Jedna osoba wyzdrowiała - jest to pacjent “zero”, który przebywał w szpitalu w Zielonej Górze.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Kobieta wjechała pod ciężarówkę, zginęła na miejscu". Śmiertelny wypadek na ważnej drodze na Mazowszu
  2. Trwa ogólnopolska zbiórka pieniędzy na walkę z koronawirusem. Ty też możesz pomóc
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Umierał i nawet nie wiedział, że przed nim odszedł jego brat, siostra i mama. Wszystko przez jeden obiad, tragedia w USA
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News