BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nasze życia teraz zmienią się nie do poznania. Nowe ogranicza i nakazy, które już nadchodzą

21 Marca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Ograniczenia w związku ze stanem epidemii są większe niż te wynikające ze stanu zagrożenia epidemicznego. Na czym polega stan epidemii i jakie uprawnienia zyskały służby?

Ograniczenia w stanie epidemii. Premier i minister tłumaczą

W piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili wprowadzenie stanu epidemii. To wiąże się z nałożeniem kolejnych ograniczeń.  - Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale też nakłada nowe obowiązki - mówił premier cytowany przez “Wprost”.

Szef resortu zdrowia tłumaczył, że rozporządzenie pozwala wprowadzić ograniczenia dotyczące branży transportowej czy działalności galerii handlowych. W przypadku tych ostatnich obowiązuje nowy wykaz branż, które mogą prowadzić działalność na terenie centrów handlowych. Niezmiennie otwarte będą apteki i sklepy spożywcze.

- Ogłoszenie stanu epidemii jest decyzją trudną, ale jeśli popatrzymy na wzrosty zakażeń w krajach takich jak Francja czy Włochy to myślę, że te ważne i niezwykle odpowiedzialne zachowania Polaków są decyzjami ratującymi czyjeś życie - powiedział Łukasz Szumowski, cytowany przez “Wprost”.

Od dziś większe ograniczenia 

Szczegółowe ograniczenia i reguły wynikające ze stanu epidemii są opisane w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zgodnie z przepisami, służby mogą wprowadzić czasowe ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się.

Na czas epidemii może obowiązywać także czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych. Ustawa przewiduje też czasowe ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy.

Więcej zakazów i nakazów

Ale te ograniczenia to nie wszystko. Służby mogą też ustanowić zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności, a także obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów.

Władze mogą też nakazać udostępnienie nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

Jest też punkt, z którego niezadowoleni będą antyszczepionkowcy. Rozporządzenie wprowadza bowiem “obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych, o których mowa w ust. 3, oraz grupy osób podlegające tym szczepieniom, rodzaj przeprowadzanych szczepień ochronnych - uwzględniając drogi szerzenia się zakażeń i chorób zakaźnych oraz sytuację epidemiczną na obszarze, na którym ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii” - cytuje dokument “Wprost”.

Do tej pory w Polsce potwierdzono 425 przypadków zakażenia koronawirusem. Pięciu pacjentów zmarło. Jedna osoba wyzdrowiała - jest to pacjent “zero”, który przebywał w szpitalu w Zielonej Górze.

Tagi:

Koronawirusustawarządminister zdrowiaMateusz Morawiecki

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Polska i Świat

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

Czytaj więcej >