BiznesINFO.pl

East News, Andrzej Iwańczuk

OFE do likwidacji. To może oznaczać nacjonalizację wielu giełdowych spółek

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak likwidacja wpłynie na niektóre spółki

  • Jakie są skutki likwidacji OFE dla Polaków

  • Czemu OFE wciąż pozostaje solą w oku polskiego rządu

OFE do likwidacji

OFE miało być prawdziwą rewolucją polskiego systemu emerytalnego - kiedy wprowadzono je kilkanaście lat temu, ówczesny rząd zapowiadał ułatwienia dla Polaków w oszczędzaniu na jesień życia. Nic bardziej mylnego, bowiem OFE okazało się kompletną klapą, a pieniądze Polaków przepadły.

Temat OFE powraca przy okazji debaty na temat PPK, czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych. Eksperci tłumaczą, że niskie zainteresowanie PPK wynika z braku zaufania Polaków, którzy boją się powtórki scenariusza z OFE.

Rząd Zjednoczonej Prawicy postawił sobie za cel przeprowadzenie likwidacji OFE. Jednym ze skutków reformy ma być potrącenie 15-procentowej opłaty tym, którzy z OFE korzystali.

Okazuje się, że likwidacja OFE może mieć dalej idące konsekwencje. Business Insider przewiduje, że "jej skutkiem może być także faktyczna nacjonalizacja niektórych spółek, w które te fundusze inwestowały". Dlaczego?

OFE doprowadzi do nacjonalizacji spółek?

Owa nacjonalizacja wynika z przekazania środków pieniężnych z OFE na ZUS. OFE jest posiadaczem aktywów w części spółek, dlatego jeśli połowa uprawnionych wybierze przekazanie środków do ZUS , ten stanie się właścicielem aktywów o wartości 75 mld zł. "Ponieważ za około 3/4 z nich odpowiadają akcje notowanych na warszawskiej giełdzie spółek, taki scenariusz wiązałby się z przejęciem przez państwo udziałów w prywatnych dziś firmach na kwotę ponad 50 mld zł" - informuje portal.

Udziały spółek trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a to de facto oznacza ich częściową nacjonalizację. Tam, gdzie OFE ma mniejsze udziały zasadniczych zmian by nie było. Spółki, w których OFE inwestowało więcej, miałyby większy problem.

Nacjonalizacją najbardziej zagrożone są firmy Kęty, Ferro, Develia, Intercars, Kruk, Sanok oraz Grupa AB. - W portfelu zarządzanym przez państwowego akcjonariusza dojdzie do konsolidacji akcji spółek giełdowych, które dotychczas znajdowały się w portfelach wielu otwartych funduszy emerytalnych - wyjaśnia dr Paweł Wojciechowski z Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Nacjonalizacja owych przedsiębiorstw może zależeć od wielu czynników. Wpływ może mieć nie tylko wybór Polaków, ale również rozdrobnienie akcjonariatu OFE  w poszczególnych spółkach. Spokojnie spać mogą te, w których OFE nie ma więcej niż 50 proc.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]