BiznesINFO.pl

https://pixabay.com/succo

Pozew pod adresem polskich władz. Żądają 141 mln zł odszkodowania

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Odszkodowanie od Skarbu Państwa

Odszkodowania od Skarbu Państwa żądają przedstawiciele branży turystycznej zrzeszeni w Turystycznej Organizacji Otwartej. Żądanie odszkodowania opiewa na kwotę 141 mln złotych. O taką sumę zamierzają walczyć 84 przedsiębiorstwa, które odnotowały ogromne straty w związku z zamrożeniem przez rząd gospodarki w konsekwencji pandemii. Jak zauważa biznes.radiozet.pl, w wyniku pandemii straty ponieśli organizatorzy wycieczek, agenci turystyczni, przewodnicy, a także szereg innych podmiotów branży turystycznej.

Branża żąda wypłaty odszkodowania na kwotę 141 mln zł dla 84 podmiotów w ciągu 14 dni. W przeciwnym razie, przedsiębiorcy grożą pozwem zbiorowym. 

Odszkodowanie za brak dochodu

Odszkodowanie przyznane miałoby być z tytułu poniesionych strat przez przedsiębiorców z branży turystycznej. Turystyczna Organizacja Otwarta Zrzesza 84 podmioty, ale poszkodowanych może być nawet 10 tys. firm. Przedsiębiorcy domagają się odszkodowania od Skarbu Państwa, ponieważ według nich wprowadzone regulacje były niezgodne z prawem, a oni zostali odcięci od źródła dochodu - podaje biznes.radiozet.pl.

Podczas konferencji prasowej, mecenas Jacek Dubois mówił o motywach przesłania pozwu. Jego zdaniem państwo w momencie pojawienia się pierwszych przypadków zakażeń COVID-19 na terenie kraju winne był wprowadzić stan nadzwyczajny.  - Konsekwencją tego jest, że zgodnie z konstytucją można ograniczyć prawa człowieka. Wówczas jednak państwo musi pokryć realne straty przedsiębiorców - wskazał Dubois.

Tagi:

Koronawirusturystykasąd

Podobne artykuły

Polska i Świat

Nowy biznes rodziny Makłowiczów. Wychodzą poza kulinaria
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ceny wynajmu mieszkań go przerosły. 28-latek przerobił kontener na śmieci… w maleńki domek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rząd znalazł kolejny pomysł na tanie mieszkania. Resort zdradza, co wkrótce wejdzie w życie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kolejne ataki oszustów. Możesz stracić całe oszczędności, lepiej uważaj
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niewiarygodne, za co chce karać prawica. Groźba 3 lat pozbawienia wolności
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Daniel Obajtek może mieć kłopoty. Wydawca Tygodnika NIE kontratakuje
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]