BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Od jakiej kwoty kasa fiskalna? Analiza przepisów

18 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Choć przepisy dotyczące kas fiskalnych są wciąż aktualizowane, to napiszemy o tym, co powinien wiedzieć przedsiębiorca w bieżącym roku 2019. Przepisy dotyczące kas fiskalnych są dość skomplikowane dlatego postaramy się je wyjaśnić. Dużo zależy od wykonywa

Od jakiej kwoty potrzeba jest kasa fisklana

Jeżeli obrót ze sprzedaży osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ale także rolnikom rozliczającym się za pomocą ryczałtu nie przekorczył kwoty 20 000 tys. zł (netto), to prawo nie nakłada na nas obowiązku wprowadzenia kasy fiskalnej. 

Jak jest to ustalane? Podatnik, który w roku ubiegłym, czyli w tym przypadku 2018 r. nie przekroczył obrotu sprzedaży w wysokości 20 000 tys. zł, w roku obecnym nie potrzebuje stosować kasy fiskalnej. Jeśli zaś ktoś w 2018 r. nie przekroczył limitu, ale np już pierwszego miesiąca 2019 r., czyli w styczniu przekorczył owe wskazane w ustawie 20 tys. zł, to wprowadzenie kasy fiskalnej obowiązuje go już od marca 2019. Okres na wprowadzenie kasy fiskalnej od przekroczenia limitu to 2 miesiące, informuje portal buchcom.pl. 

Kto musi mieć kasę fiskalną niezależnie od obortów

Obowiązek bezwzględnego posiadania kas fiskalnych dotyczy wg rozporządzenia Ministerstwa Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, o którym mowa w paragrafie 4. dotyczy m.in.: dostawcy sprzętu radiowego, fryzjerzy, prawnicy, doradcy podatkowi, lekarze, dentyści, cyrkowcy, organizatorzy imprez rozrywkowych. Bardzo ważne jest też to, że jak juz raz przekorczymy limit zmuszający nas na korzystania z kasy fiskalnej, to musimy juz zawsze z niej korzystać. Nie ma możliwości korzystania z kasy fiskalnej tylko w latach, w których przekraczamy obroty. 

Kasa fiskalna w 2019 r. - zmiana zasad

W bieżącym roku trzy odmienne przepisy dotyczące kas fiskalnych zostały zamienione w jeden. Ostatnio głośno było także o wprowadzeniu kas fiskalnych dla dorożkarzy i fliskaów, co odbiło się dość dużym echem. Nie tylko z powodu powiązania z tematem obrońców praw zwierząt, ale także z zapowiadananymi przez rząd kasami fiskalnymi online, co oznacza rozliczanie z fiskusem prowadzone całkowiecie przez interent i bezpośrednio na stornie rejestrowanie paragonów. W każdym razie pomysł kas online musi jeszcze poczekać, ponieważ rząd nie zdecydował się go wprowadzić i nic się na to nie zanosi, że kasy online będą dostępne dla przedsiębiorców jeszcze w tym roku. Dane z kas online mają trafić bezpośrednio do Centralnego Repozytorium Kas. 

Ulgi na zakup kas 

Takie ulgi przysługiwały nowym grupom objętym obowiązkiem posiadania kas od 2019 r. gdy wniosek o dofinansowanie złożony został do 30 kwietnia br., wtedy składający mogli liczyć na nawet 700 zł dofinansownia do urządzenia.

Podobne artykuły

Ozonatory robią furorę. Polacy w szale zakupów sprzętu, który do tej pory był sprzedawany profesjonalistom.

Finanse

Jedno urządzenie coraz częściej pojawia się w polskich domach. Pomaga zadbać o prawdziwą czystość

Czytaj więcej >
Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >