BiznesINFO.pl
Nowy Ład przesunięty w czasie

Flickr/Kancelaria Premiera, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Nowy Ład jednak nie tak szybko. Wszystko pokrzyżowała pandemia

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Nowy Ład to program reform społeczno-gospodarczych, który ma nie tylko odbudować Polskę po koronakryzysie, lecz także zapewnić jej mocny mocny start w przyszłość. Rząd miał zaprezentować szczegóły planu w sobotę 20 marca, ale z powodu coraz gorszej sytuac

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy poznamy oficjalnie Nowy Ład

  • Jak rząd argumentuje przesunięcie daty prezentacji

  • Jakie są nieoficjalnie postanowienia programu reform

Nowy Ład przesunięty przez pandemię

Nowy Ład to głośno zapowiadany program, który zdaniem jego autorów ma zapoczątkować przełomowe reformy w kilku obszarach działania państwa. Oficjalna prezentacja planu miała odbyć się w sobotę 20 marca. - Ze względu na sytuację epidemiczną zdecydowaliśmy o przełożeniu prezentacji Nowego Ładu, która miała odbyć się w najbliższą sobotę - stwierdziła w czwartek 18 marca Polskiej Agencji Prasowej rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Jednak Wirtualna Polska donosi, że decyzja o przesunięciu Nowego Ładu zapadła niemal w ostatniej chwili. Jeszcze w środę członkowie partii deklarowali, że Nowy Ład zostanie zaprezentowany zgodnie z harmonogramem. Ostatecznie doszli do wniosku, że należy skupić się obecnie na walce z trzecią falą pandemii.

Wielu komentatorów polskiej sceny politycznej powątpiewa w tę argumentację. Zdaniem niektórych pandemia to tylko pretekst, aby odłożyć w czasie Nowy Ład, na który w obecnym kształcie rzekomo nie zgadza się Solidarna Polska pod przewodnictwem ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

Kiedy zatem poznamy szczegóły Nowego Ładu? Portal money.pl podaje, że rąbka tajemnicy uchylił rzecznik rządu Piotr Müller. - Mam nadzieję, że Nowy Ład będzie zaprezentowany na przełomie kwietnia i maja - oznajmił przedstawiciel władzy na antenie TVP1. Zgodnie z jego przekazem Nowy Ład ma zostać przedstawiony dopiero wtedy, gdy liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce zdecydowanie spadnie.

Nowy Ład dla seniorów i pracowników. Nie wszyscy na nim skorzystają

Jak na razie o programie reform wiadomo niewiele. Rząd PiS zdradził jedynie, że Nowy Ład ma koncentrować się na 10 obszarach tematycznych: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025 oraz Złota jesień życia.

Za tymi chwytliwymi hasłami mają kryć się przełomowe zmiany, na których skorzysta kilka sektorów polskiej gospodarki i niektóre grupy obywateli. Choć Nowy Ład pozostaje na razie partyjnych kuluarach to do przestrzeni medialnej przedostały się jego niepotwierdzone, wstępne założenia. Czego możemy się spodziewać?

Najczęściej komentowaną reformą jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku - z 8 tys. do 30 tys. zł. Pojawia się jednak pytanie - czy byłaby to kwota wolna dla wszystkich czy tylko dla tych pracowników, których dochód nie przekracza 30 tys. zł w skali roku? Tego na razie nie wiadomo.

Jeżeli rząd zdecyduje się na pierwszy wariant to każdy obywatel będzie mógł zaoszczędzić na podatkach ok. 5 tys. zł. Przyjęcie drugiego scenariusza ogranicza krąg beneficjentów do osób o niskich zarobkach. Radio Zet podaje, że podatku nie musiałyby płacić osoby z pensją ok. 2,5 tys. zł brutto.

Z kolei serwis oko.press.pl ustalił, że Nowy Ład ma także wprowadzić emerytury bez podatku. Według nieoficjalnych ustaleń nie wszyscy seniorzy mogliby liczyć na ten przywilej. Z podatku miałaby być zwolnione emerytury do kwoty 2,5 tys. zł brutto.

Zdjęcie opodatkowania z emerytur to ogromna strata dla państwa, ponieważ obecnie seniorzy oddają w ręce władzy 17 proc. lub 32 proc. ze swojego miesięcznego świadczenia. Dlatego też rząd będzie szukał pieniędzy gdzie indziej - w portfelach pracujących Polaków. Nowy Ład ma bowiem wprowadzić opodatkowanie umów cywilnoprawnych (o dzieło i zlecenie). Eksperci twierdzą, że skutki takiego zabiegu mogą być odwrotne od zamierzonych. Choć zgadzają się z ideą zrównania dochodów netto bez względu na ich źródło to dodatkowe obciążenia na poczet ZUS mogą skłonić młodych pracowników do poszukiwania pracy w tzw. szarej strefie lub pobierania świadczeń społecznych.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >