Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Przełomowy lek na raka nie dla każdego. Ceny powalają
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 25.09.2019 02:00

Przełomowy lek na raka nie dla każdego. Ceny powalają

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Nowotwór będzie leczony inaczej

Larotrectinib jest uważany za przełomowy lek w terapiach antynowotworowych. W odróżnieniu od innych rozwiązań nie musi być stosowany na podstawie miejsca powstania nowotworu. Lek jest uniwersalny i będzie używany w leczeniu raka o odpowiednim genetycznym wariancie komórek nowotworowych.

Przełom w walce z nowotworem

Larotrectinib przeszedł testy w Wielkiej Brytanii. Kurację lekiem jako jedna z pierwszych przeszła zaledwie 2-letnia Charlotte Stevens. Efekty leczenia okazały się satysfakcjonujące i okazały się potwierdzeniem wcześniejszych badań testowych, z których wynika, że lek wykazał odpowiedź 75-procentową odpowiedź chorych na różne rodzaje nowotworów.

Nowy lek na nowotwór bardzo drogi

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła Larotrectinib w zeszłym roku. Lek jest sprzedawany pod nazwą Vitrakvi, a umowa wprowadzenie produktu została podpisana w 2017 roku przez Loxo Oncology i niemiecki koncern Bayern. Umowa opiewała na ponad 1,5 mld dolarów i zakładała wprowadzenie dwóch leków i dalszy rozwój badań. Vitrakvi trafił na amerykański rynek w grudniu 2018 roku.

Niestety, leczenie nowotworu tym lekiem jest bardzo kosztowne. Zgodnie z informacjami portalu oncozine.com roczny koszt terapii tym preparatem wynosi 393 tys. dolarów. Dla młodszych pacjentów lek jest trzykrotnie tańszy i podawany w formie ciekłej. W 2018 roku firma Bayer poinformowała, że wspomoże finansowo każdego pacjenta, który nie będzie w stanie pokryć kosztów całej terapii.

Póki co nie wiadomo ile lek będzie kosztował na rynku europejskim.

Tagi: leki