BiznesINFO.pl
flaga Niemiec, flickr

domena publiczna

Niemcy przyjeżdżają do Polski po złoto. Zachęca ich niski kurs złotego

29 Lipca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Złoto sprzedawane przez Mennice Skarbową cieszy się coraz większym zainteresowaniem Niemców. Zachodni sąsiedzi wybierają polskie złoto z powodu słabego kursu złotego w stosunku do euro, ale także mniej restrykcyjnej polityki Polski względem przewożenia drogocennego pierwiastka.

Niemiecka gospodarka funkcjonuje w coraz większym zagrożeniu recesji, którą może wywołać brak rosyjskich surowców, od których Berlin uzależniony jest wyjątkowo mocno. Niepewność sprzyja szukaniu pewnych inwestycji, za którą powszechnie uważane jest złoto. Niemcy, podobnie z resztą jak Polacy, coraz częściej decydują się więc na jego zakup.

Złoto z Polski kupowane przez Niemców

O coraz większym zainteresowaniu produktami Mennicy Skarbowej przez Niemców pisze w piątek money.pl. Sąsiedzi zza Odry coraz częściej przyjeżdżają do oddziałów Mennicy Skarbowej w zachodniej Polsce oraz w Warszawie, aby kupić produkty ze złota. Największym zainteresowaniem cieszą się monety.

Do zaopatrywania się w złoto w Polsce skłania Niemców nie tylko niepewna sytuacja gospodarcza w kraju, ale również osłabienie złotówki w stosunku do euro oraz mniejsze niż w Niemczech restrykcje dla kupujących.

Niemcy muszą zgłaszać do urzędu każdy zakup złota, którego wartość przekracza 2 tys. euro. W Polsce anonimowo zakupić można złoto za równowartość 15 tys. euro, co jest dość sporą różnicą i zachęca klientów indywidualnych do poszukiwania drogocennego kruszcu w Polsce.

Dzięki niskiemu kursowi złotego Niemcy mogą później sprzedać złoto z Polski w swoim kraju z dużą przebitką cenową, stąd ich zwiększone zainteresowanie.

Tagi:

złotoNiemcy

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Jakub Kaminski/East News

Handel

Eksperci komentują wysokie ceny chleba i cukru. “To sianie paniki”

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Jacek Halicki

Handel

Biedronki będą otwarte w niedzielę. Ominą zakaz handlu

Czytaj więcej >
klasa

Handel

W Polsce brakuje papieru do produkcji książek. Uczniowie mogą nie mieć podręczników

Czytaj więcej >

Handel

Lidl ogłasza specjalną promocję od 1 do 5 sierpnia. Możesz liczyć nawet na zwrot pieniędzy

Czytaj więcej >
puste półki sklepowe

Handel

Biedronka zaczyna reglamentować cukier. Wszystko z powodu braków towaru

Czytaj więcej >

Handel

Cena bawełny zaczęła nieoczekiwanie spadać. Odzież zaczyna tanieć

Czytaj więcej >