NFZ bierze się za kontrole przychodni.
Marek BAZAK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 21 Września 2020

Porażające informacje z wielu przychodni, pacjenci są załamani. NFZ ma pełne ręce roboty

NFZ kontroluje przychodnie. Nic dziwnego, pacjenci skarżą się na jakość usług świadczonych przez służbę zdrowia. Rzecznik praw pacjenta odebrał kilka tysięcy skarg. Przychodnie muszą się przygotować na kary finansowe.

NFZ kontroluje przychodnie

Sprawę kontroli prowadzonych przez NFZ prześledził portal Dziennik Gazeta Prawna. Redaktorzy poprosili fundusz o dane dotyczące liczby porad. Wynika z nich, że do czerwca przeprowadzono o 12 mln mniej porad niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

W latach 2018 i 2019 roku lekarze przeprowadzili ok. 55 mln wizyt, w tym roku ta liczba wyniosła 43 mln i nie wiadomo jaką ich część stanowią teleporady. Lekarze zostali zobowiązani do informowania NFZ o tym w jakiej formie udzielili pomocy dopiero od września.

Jeden z największych polskich banków w tarapatach. GW: mógł pośredniczyć w praniu brudnych pieniędzyJeden z największych polskich banków w tarapatach. GW: mógł pośredniczyć w praniu brudnych pieniędzyCzytaj dalej

Jeszcze bardziej alarmujące wydaje się to, że pacjenci, mimo mniejszej liczby wizyt, byli z nich zdecydowanie mniej zadowoleni. Rzecznik NFZ przekazał, że liczba skarg dotyczących lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej jest porównywalna do skarg dotyczących specjalistów. Jakub Gołąb z biura rzecznika przekazał, że od stycznia do sierpnia bieżącego roku odebrano 20 tys. skarg na lekarzy. To więcej niż w zeszłym roku.

Więcej osób skarży się na lekarzy rodzinnych. W samym sierpniu liczba skarg wyniosła 2004. Jak wynika z danych NFZ, z usług specjalistów niezadowolonych było 1922 pacjentów.

Rodzice prześlą Ci pieniądze, a Ty możesz zapłacić podatek. Grożą ci też sankcjeRodzice prześlą Ci pieniądze, a Ty możesz zapłacić podatek. Grożą ci też sankcjeCzytaj dalej

Na początku epidemii pacjenci skarżyli się głównie na problemy z dodzwonieniem się do przychodni, jednak w maju najwięcej skarg dotyczyło braku bezpośredniego kontaktu z lekarzem i kontakt jedynie za pośrednictwem teleporad (skargi pochodziły od osób, dla których teleporady okazały się nieskuteczne).

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rodzice prześlą Ci pieniądze, a Ty możesz zapłacić podatek. Grożą ci też sankcje
2. W zębie utknął mu kawałek popularnej przekąski. 41-latek nie podejrzewał, że będzie to początek poważnej choroby
3. Straż miejska zyskała nowe uprawnienia. Mandat od niej dostaniesz znacznie łatwiej

Frustracja pacjentów coraz bardziej rośnie. Okazuje się, że przez telefon nie da się załatwić wszystkiego. Oprócz tego pacjenci skarżą się, że lekarze zamiast zapisać ich na wizytę osobistą odsyłają na SOR.

– Od kilku dni próbuję dostać zaświadczenie potrzebne przed zabiegiem. Regularnie dowiaduję się, że jestem 20. lub 30. osobą oczekującą. A kiedy udało się skontaktować, usłyszałem, że nie ma szans na zapis, bo jest tylko dwóch lekarzy. Rejestratorka prawie płakała, że wszyscy mają pretensje do nich. Tymczasem po prostu brakuje specjalistów – powiedział jeden z rozmówców DGP.

Skok na naszą kasę. Kolejne banki śrubują opłatySkok na naszą kasę. Kolejne banki śrubują opłatyCzytaj dalej

Skargi na działanie służby zdrowia wpłynęły także do Ministerstwa Zdrowia i NFZ. Trzysta skarg, które wpłynęły do funduszu znalazły swój finał w kontrolach, które prowadzi od sierpnia. Kontrole polegają na tym, że urzędnicy dzwonią do przychodni udając klientów. Jeśli obsługa będzie pozostawiała wiele do życzenia NFZ może nałożyć upomnienie lub karę finansową.

Odsyłanie pacjentów na SOR zamiast umawianie ich na wizyty jest naganną praktyką, która może się okazać wielkim problemem, gdy wzrośnie liczba zachorowań na grypę.

Szpitalny Oddział Ratunkowy odwiedzają często pacjenci z naprawdę błahymi problemami. Skutkuje to tym, że istnieje ryzyko pojawienia się braków kadrowych w szpitalach.

Polacy zadłużają się na potęgę. Liczba dłużników rośnie lawinowoPolacy zadłużają się na potęgę. Liczba dłużników rośnie lawinowoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spektakularna porażka TVP, wszystko trafiło do sieci. Jacek Kurski nie będzie zadowolony
  2. Salmonella w jajkach, pod żadnym pozorem ich nie jedz. GIS właśnie opublikował, których
  3. Skok na naszą kasę. Kolejne banki śrubują opłaty
  4. Prawo budowlane od nowa. 19 września weszły w życie ważne zmiany
  5. Lepiej sprawdź swój wyciąg. Liczba nieautoryzowanych transakcji rośnie. Rzecznik Finansowy naciska na banki
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Ten kierowca w nietypowy sposób wjechał na autostradę. O krok od wielkiej tragedii
Przymusowe wolne czy kara? Do 30 września musisz wykorzystać zaległy urlop. Sprawdzamy co się stanie, gdy tego nie zrobiszPrzymusowe wolne czy kara? Do 30 września musisz wykorzystać zaległy urlop. Sprawdzamy co się stanie, gdy tego nie zrobiszCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News