BiznesINFO.pl
Jan Bielecki/EAST NEWS

Jan Bielecki/EAST NEWS

NBP podał zarobki banków. Aż 80 proc. więcej niż rok temu

3 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

NBP opublikował najnowsze dane dotyczące sektora bankowego. Z wyliczeń wynika, że między styczniem a kwietniem 2021 r. banki odnotowały zysk rzędu 4,35 mld zł. To o ponad 80 proc. więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są szacunki NBP za pierwsze miesiące 2021 r.

  • Jaki był zysk banków w ubiegłym roku

  • Jaki rekord padł w zeszłym miesiącu

NBP o zyskach sektora bankowego. Najgorszy czas już minął

NBP regularnie przygląda się aktywnościom banków. Najnowsze dane wskazują, że w okresie od stycznia a kwietnia 2021 r. sektor bankowy zarejestrował zysk o 84 proc. wyższy niż w analogicznym okresie w 2020 r. - 4,35 mld zł.

NBP szacuje, że zysk w ujęciu miesiąc do miesiąca jest również wysoki. Na przestrzeni zaledwie miesiąca sektor bankowy wzbogacił się bowiem o 2,4 mld zł. Portal strefainwestorow.pl donosi, że tylko w kwietniu 2021 r. banki wypracowały zysk o 136 proc. wyższy niż w kwietniu 2020 r.

Kwoty zaraportowane przez NBP są wysokie, jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki sektora bankowego w roku ubiegłym. W całym 2020 r., który był wyjątkowo trudny dla tej branży, zysk osiągnął pułap 7,7 mld zł.

Portal money.pl podaje, że marża banków zdecydowanie zmalała po tym, jak Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopy procentowe (łącznie o 140 pb). W rezultacie banki odnotowały zdecydowanie gorszy wynik odsetkowy.

Poza tym banki zostały także zmuszone do podniesienia rezerw w obliczu pandemicznej niepewności. Instytucje potrzebowały dodatkowego zabezpieczenia na wypadek niespłacenia części kredytów, co mogło mieć związek z pogorszeniem sytuacji gospodarczej w kraju w wyniku nadejścia koronawirusa. Jednak dane NBP sugerują, że najgorszy okres banki mają już za sobą.

NBP: spadek wyniku odsetkowego, wzrost wyników z opłat

NBP zaprezentował także szczegółowe wyliczenia, które nie są aż tak korzystne dla sektora bankowego. NBP szacuje, że wynik odsetkowy wyniósł 14,4 mld zł, co oznacza spadek o 14 proc. Z kolei wynik z tytułu opłat i prowizji osiągnął poziom 5,4 mld zł. W tym wypadku jest to wzrost o 15 proc.

NBP wyliczył koszty administracyjne po stronie banków na kwotę 12,1 mld zł, czyli o 5 proc. mniej niż w 2020 r. Natomiast odpisy wynosiły 2,3 mld zł. To o 46 proc. mniej niż w analogicznym okresie w 2020 r.

NBP o kredytach. W kwietniu padł rekord

Poza wynikami dotyczącymi samego sektora bankowego NBP postanowił sprawdzić także zachowania obywateli. Z najnowszych danych wynika, że w kwietniu padł rekord sprzedaży hipotek.

NBP podaje, że w kwietniu 2021 r. banki udzieliły kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę aż 7,1 mld zł. Tak wysokich liczb NBP nie notował od grudnia 2014 r., kiedy to po raz pierwszy opublikował szacunkowe statystyki o hipotekach.

Portal bankier.pl donosi, że od stycznia do kwietnia banki udzieliły łącznie 24,5 mld zł kredytów mieszkaniowych. Z szacunków NBP wynika, że uśrednione oprocentowanie kredytów utrzymywało się na tym samym poziomie, co w marcu - 2,9 proc.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Pexels/Kindel Media

Nagrody się nie doczekał, choć ukradł 591 zdrapek. 22-latek z Iławy może długo posiedzieć w więzieniu

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

Biznes Info

Finanse

Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

Czytaj więcej >

Finanse

Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu

Czytaj więcej >

Finanse

Jakie są najczęstsze metody wyceny przedsiębiorstw?

Czytaj więcej >

Finanse

Działalność gospodarcza w mieszkaniu - jak rozliczyć koszty?

Czytaj więcej >

Finanse

Bony świąteczne - jak je dać pracownikom?

Czytaj więcej >

Finanse

Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych

Czytaj więcej >