Największa firma transportowa w Polsce Poczta Polska
Unsplash.com Pat Whelen
Autor Konrad Karpiuk - 8 Stycznia 2021

Największa firma transportowa w Polsce straci swoją pozycję? Dwie inne depczą jej po piętach

Największa firma transportowa w Polsce to obecnie Poczta Polska, zaraz za nią jest inny operator państwowy, PKP Cargo. Dopiero trzecie miejsce zajmuje prywatna firma spedycyjna. Przewaga spółek Skarbu Państwa jest gigantyczna.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie dochody notuje największa firma transportowa w Polsce
  • Dlaczego Poczta Polska może nie utrzymać swojej pozycji
  • Kto sąsiaduje z Pocztą Polską w rankingu branży TSL

Poczta Polska to obecnie największa firma transportowa w Polsce

Obecnie według rankingu branży TSL największa firma transportowa w Polsce to Poczta Polska SA GK. Lista stworzona przez "Rzeczpospolitą", została opublikowana pod koniec sierpnia. Ranking z kolejnych miesięcy roku nie jest jeszcze dostępny.

Za branżę TSL uważa się trzy sektory: transport, spedycję i logistykę. Dotyczy ona kompleksowej obsługi przewozów towarowych w obrębie kraju i poza jego granicami. Jak wskazuje portal globkurier.pl, branża TSL jest jednym z ważniejszych elementów gospodarki kraju.

Poczta Polska to nie tylko listy. Pozycję utrzymują od lat

Jak wynika z rankingu branży TSL "Rzeczpospolitej", pozycja Poczty Polskiej jako największej firmy transportowej nie zmieniła się. Spółka Skarbu Państwa zaliczyła w 2019 roku przychody ze sprzedaży na poziomie ponad 7 mld zł. Względem 2018 roku to wzrost o 5,5 proc.

Choć Poczta Polska kojarzy się wielu osobom tylko z listami i mniejszymi paczkami, to na liście usług możemy przeczytać też o możliwości przesyłek paletowych. Ponadto na polskich drogach zobaczymy nie tylko małe busy pocztowe, ale także naczepy z ciągnikami siodłowymi, służące do przewozów dalekobieżnych.

Właśnie padło potwierdzenie. Rekompensata wyniesie 80%, wiceminister zdradził szczegółyWłaśnie padło potwierdzenie. Rekompensata wyniesie 80%, wiceminister zdradził szczegółyCzytaj dalej

Od 2009 roku, Poczta Polska jest jednoosobową spółką akcyjną Skarbu Państwa. Celem takiego zabiegu było skomercjalizowanie przedsiębiorstwa i pozyskanie nowego kapitału inwestycyjnego. Państwowa instytucja przeszła wtedy przez spore zmiany wizerunkowe, zmieniło się logo, czy pieczątki.

Poczta Polska może stracić pozycję największej firmy transportowej w Polsce

Poczta Polska od kilku lat zaczyna tracić swój monopol na rynku. Jeszcze do końca 2012 roku przywilej wyłącznego przesyłania i doręczania przesyłek o masie do 50 g należał do państwowej instytucji. Od nowelizacji Prawa Pocztowego, sytuacja powoli się zmienia.

Choć nowe prawo zachowało dla Poczty Polskiej wyłączność na przesyłki urzędowe, to również i na tym polu zaczynają zachodzić zmiany. Część korespondencji sądowej przejął już InPost.

Ponadto sama Poczta Polska jest w coraz trudniejszej sytuacji. Na początku października 2020 roku przedstawiono plan dobrowolnych zwolnień dla pracowników. Trudnej sytuacji nie poprawiło również kosztowne fiasko prezydenckich wyborów kopertowych, których organizacją miał zająć się Jacek Sasin.

Tylko jedna w pełni prywatna firma na podium

Drugie miejsce w rankingu branży TSL zajął operator logistyczny PKP Cargo, który jest również drugim największym operatorem kolejowym w Unii Europejskiej. W 2019 przychody ze sprzedaży wyniosły 4,7 mld zł (spadek o 7,7 proc. względem 2018 roku). 33 proc. akcji spółki posiada jednoosobowa spółka Skarbu Państwa PKP S.A.

W pełni prywatnym operatorem, który jest najwyżej w rankingu TSL jest Grupa Raben Robakowo z przychodami wysokości 2,8 mld zł w 2019 roku. Przedsiębiorstwo należy do holenderskiej spółki Raben Group B.V. Obecnie grupa notowana jest na trzecim miejscu, za Pocztą Polską i PKP Cargo.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News