BiznesINFO.pl
Morawiecki na szczycie w Porto - jakie kwestie poruszy?

FRANCISCO SECO/AFP/East News

Morawiecki przygotował już wypowiedź do Porto. Będzie mówił o sprawiedliwości

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

W Porto już niedługo odbędzie się nieformalny szczyt UE, gdzie premier Mateusz Morawiecki przedstawi swoją wizję sprawiedliwego państwa. Będzie mówił o problemach ogólnoeuropejskich, ale także o polskiej recepcie na sprawiedliwy system podatkowy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O czym premier będzie mówił w Porto

  • Czym według szefa rządu jest sprawiedliwy system podatkowy

  • Jakie zadanie wyznaczył sobie premier w kwestii szczepionek

Szczyt w Porto

Porto już niedługo stanie się miejscem dyskusji o problemach europejskich. W rozmowach udział weźmie również premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział już, że zaprezentuje nasz “model społeczny”, który doprowadził do “zasadniczej zmiany w kierunku większej sprawiedliwości społecznej”, podaje PAP.

Porto ma stać się sceną, na której szef rządu zaprezentuje, w jaki sposób Polska poradziła sobie z problemem bezrobocia, czy bieda, które, jego zdaniem, przyczyniają się do “niszczenia tkanki społecznej”. Morawiecki podkreślił, że przede wszystkim pochwali się, w jaki sposób nasz kraj zmienił podejście do rodziny, która “jest podstawową komórką społeczną”.

Jak premier widzi sprawiedliwy rynek?

Podczas konferencji przed Szczytem Społecznym i nieformalnym posiedzeniem Rady Europejskiej w Porto premier wypowiedział również wojnę protekcjonizmowi. Jak zaznaczył szef rządu, Polska walczy w tej chwili o sprawiedliwy wspólny rynek wolny od protekcjonizmu, który, jak mówi, zauważalny jest w wielu krajach zachodnich. "To jest taka dość fałszywa teza, która podpowiada politykom zachodnim, że w ten sposób można chronić rynek wewnętrzny" - dodał.

Tym samym Morawiecki postawił sobie za cel, by pokazać, że walka o konkurencyjność całej UE leży w interesie wszystkich, również przedstawicieli europejskiej klasy średniej.

Sprawiedliwy system podatkowy, czyli jaki?

Zdaniem Morawieckiego sprawiedliwym systemem podatkowym jest taki, gdzie eliminuje się raje podatkowe, które znaleźć można również wewnątrz Unii Europejskiej. Szef rządu zapowiedział, że będzie walczyć z taką właśnie niesprawiedliwością podatkową.

Kwestia szczepionek

Morawiecki zapowiedział też, że w Porto podniesie również kwestię uwolnienia patentów na szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Premier chce, by patenty mogły znaleźć się w rękach każdego, kto dysponuje technologią umożliwiającą produkcję szczepionek.

Zadaniem szefa rządu ma być przede wszystkim przekonanie najbogatszych państw, które jednocześnie dysponują patentami, by przekazały je dla wspólnego światowego dobra.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >