BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Morawiecki o 500 plus. Inwestycje mniej ważne od socjalu

28 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

500 plus to sztandarowy program socjalny obecnie rządzącej ekipy Prawa i Sprawiedliwości. Program szczególnie ważny jest dla niej w okresie przedwyborczym. Dlatego też premier, Mateusz Morawiecki, zdobył się na dość mocną deklarację.

500 plus jest dla władzy najważniejszym programem socjalnym, o czym władza przypomina na każdym kroku. Żaden inny program bowiem nie dał Prawu i Sprawiedliwości takiej popularności, a w 2015 roku był jednym z motorów napędowych kampanii wyborczej partii. Wygląda na to, że w tym roku pomysł jest bardzo podobny.

Świadczą o tym dobitnie słowa Mateusza Morawieckiego, który w TVN24 mówił o dokonaniach i planach rządu PiS - między innymi o 500 plus właśnie. W trakcie wywiadu poruszono jednak także temat mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus. Jak zwrócił uwagę dziennikarz TVN24, program spotkał się z opóźnieniami i przestojami. Jak kontrował Morawiecki - i tak budowanych jest więcej mieszkań niż za rządów poprzedników PiS.

4-5 lat temu budowano 147 tys. mieszkań rocznie. Po ułatwieniach i udogodnieniach w prowadzonych przez rząd i m.in. programie Mieszkanie Plus powstanie w tym roku 200 tys. mieszkań. W zeszłym była to liczba 185-187 tys. mieszkań, czyli już o ok. 40 tys. wyższa, niż pięć lat temu. o wszystko na skutek różnego rodzaju działań, które my wdrożyliśmy - mówił szef rządu

500 plus ważniejsze od inwestycji

Morawiecki podkreślił też, że wybudowanie mieszkania nie odbywa się w ciągu chwili, więc na prawdziwy boom mieszkań w ramach programu trzeba będzie jeszcze poczekać. Często do budowy osiedla potrzeba 4 lat, jak zazanczył szef rządu.

Mieszkania Plus na deskach kreślarskich jest co najmniej 38 tys. mieszkań - na różnych etapach budowy. Wiadomo, że mieszkania nie buduje się w ciągu roku, proces budowy całego osiedla, to czasem około czterech lat - przypominał premier.

Najwięcej emocji wzbudziły jednak słowa o programach socjalnych rządu, które polegają na rozdawaniu pieniędzy. 500 plus, emerytura plus, czy 500 plus dla osób niesamodzielnych są w opinii szefa rządu ważniejsze od inwestycji rozwojowych, jak koncepcja elektrycznego samochodu. Powiedział to dobitnie. Zaznaczył jednak, że to "wypełnianie obietnic" jest mocną marką i znakiem rozpoznawczym PiS.

To, czy polski samochód elektryczny będzie teraz, czy za dwa lata to są kwestie drugorzędne w stosunku do programu 500 plus, w porównaniu do emerytury plus. (...) Wypełnianie obietnic, to jest nasz znak firmowy. Wiarygodność, to jest nasz znak firmowy. 500+, Emerytura+, Fundusz Dróg Samorządowych to bardzo mocny znak firmowy - podkreślił Morawiecki.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >