Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Morawiecki: "Mamy najniższe bezrobocie w historii III RP"
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 06.03.2023 21:24

Morawiecki: "Mamy najniższe bezrobocie w historii III RP"

premier Morawiecki
Domena publiczna

- Ta zmora III Rzeczypospolitej, ten upiór, który grasował przez te 25 lat, czyli bardzo wysokie bezrobocie, został przez nas zwalczony. Mamy drugie najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej i najniższe w historii III Rzeczypospolitej – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji "Stabilne finanse publiczne w niestabilnych czasach", która miała miejsce na PGE Narodowym w Warszawie.

Premier o bezrobociu

„Neoliberalni politycy przez te wszystkie lata swoich rządów śpiewali, można rzec, że jest super, nie macie się czego czepiać - mówili do ówczesnej opozycji, Prawa i Sprawiedliwości. Skoro było tak super, to dlaczego w czasach rządów Platformy Obywatelskiej znowu mieliśmy trzeci, kolejny w III Rzeczypospolitej szczyt wzrostu bezrobocia do poziomu 14,4 proc.? – pytał Morawiecki podczas konferencji.

Morawiecki o koronawirusie i wojnie na Ukrainie

Premier mówił, że te dwa wydarzenia były wstrząsami jakich wcześniej nie doświadczyliśmy w czasach III RP. 

„Staliśmy przed widmem ogromnego bezrobocia. Po trzech latach możemy powiedzieć, że obroniliśmy rynek pracy. Wzrost gospodarczy w ostatnim kwartale przed pandemią do IV kwartału 2022 r. jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej” – dodał.

Deficyt budżetowy

Morawiecki mówił, że dzisiaj wchodzimy w kolejny okres z dobrymi perspektywami wzrostu gospodarczego. Dodał, że jest to możliwe dzięki stabilnym finansom publicznym.

„Mogę dzisiaj powiedzieć, że deficyt budżetowy za rok 2022 to 12,4 mld złotych, a więc znacząco lepszy niż przewidywali właściwy chyba wszyscy ekonomiści” – przekazał.

Premier powiedział, że deficyt sektora finansów publicznych za 2022 rok, który jeszcze nie jest do końca zweryfikowany, policzony przez Komisję Europejską, przez wszystkich analityków wyniesie około 3 procent PKB. Dodał, że będzie więc także znacząco niższy niż ten, który był prognozowany kilka miesięcy temu.