BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Morawiecki o reperacjach od Niemiec: Dokładnie ustalimy sumę, której będziemy się domagać

22 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Morawiecki w wywiadzie dla niemieckich mediów koncernu medialnego Funke Mediengruppe zapewnił, że Polska będzie domagać się reparacji wojennych od Niemiec. "Polska nie otrzymała od Niemiec odpowiedniej rekompensaty za okrucieństwa drugiej wojny świa

Mateusz Morawiecki zapewnia, że Polska będzie domagać się reparacji wojennych od Niemiec. Odważne deklaracje złożył w w wywiadzie dla niemieckich mediów. Fragmenty tej rozmowy opublikowano na stronie internetowej dziennika "Westdeutsche Allgemeine Zeitung".

Dokładnie ustalimy sumę, której będziemy się domagać – śmiało zadeklarował polski premier.

Morawiecki chce zapłaty za okrucieństwo wojny

Polska nie otrzymała od Niemiec odpowiedniej rekompensaty za okrucieństwa drugiej wojny światowej – stwierdził premier. Jak podkreślił, Polska straciła w wyniku wojny sześć milionów ludzi i zniszczyła ponad tysiąc wsi.

Dużo więcej niż inne kraje, które dostały wysokie reparacje. To nie jest sprawiedliwe. Nie można tego tak zostawić – mówił Morawiecki zapowiadając, że Polska ustali sumę, której będzie domagać się od Niemiec w ramach powojennych reparacji. 

Rezygnacja z odszkodowań jest nieważna

Mateusz Morawiecki od razu po swoich odważnych deklaracjach został zapytany o umowę z 1953 roku, na mocy której Polska – wiążąco w świetle prawa międzynarodowego – zrezygnowała z odszkodowań ze strony Niemców. Według szefa rządu ta umowa jest nieważna. Był to układ między Polską a NRD, którego my nie uznajemy – tłumaczył.

Niemcy jednak mają inne zdanie na ten temat. Jak pisze naTemat, takie “dociskanie” naszych zachodnich sąsiadów może źle się skończyć. Jeśli Polacy chcą podważać powojenne ustalenia, to Niemcy mogą zapytać o swe utracone terytoria - przypomniał Sven Felix Kellerhoff z "Die Welt"

Jeśli wielokrotne zrzeczenie się reperacji przez polskie rządy nie powinno mieć zastosowania – na jakiej podstawie nadal obowiązywałoby przesunięcie Polski na Zachód, na przez wieki bezsprzecznie niemieckie terytoria, takie jak Prusy Wschodnie i Śląsk? – pytał dziennikarz.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >