BiznesINFO.pl
Marek BAZAK/East News

Marek BAZAK/East News

Moja Woda znów do wzięcia. Trwa nabór wniosków w ramach kolejnej edycji programu

2 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Trwa druga odsłona programu „Moja Woda”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przypomina, że od ponad miesiąca można składać wnioski o dofinansowanie domowych oczek wodnych. W ramach dopłaty można uzyskać
nawet 5 tys. zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od miesiąca można składać wnioski w ramach 2 edycji programu "Moja Woda"

  • Kto może ubiegać się o 5 tys. zł

  • Do kiedy można składać wnioski

Druga edycja programu „Moja Woda”. Można składać wnioski o dopłatę

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przypomina, że od 22 marca można ubiegać się o dopłaty w ramach drugiej odsłony programu „Moja Woda”.

O programie „Moja Woda” zrobiło się głośno podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej, kiedy to ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zaproponował, by uruchomiono wsparcie państwa w celu powstania w każdym domu oczka wodnego.

Niedługo później ruszyła pierwsza edycja programu (znanego również pod nazwą „Oczko wodne plus”) w ramach którego można się było ubiegać o dofinansowanie na budowę małych zbiorników retencyjnych zbierających deszczówkę.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przypomina, że celem programu jest ochrona zasobów wodnych, a także ograniczenie suszy w Polsce.

- Instalacje zrealizowane w ramach programu "Moja Woda" mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania na wodę wodociągową, w tym do takich celów jak podlewanie zieleni przydomowej. Jednocześnie zminimalizowanie odprowadzania wód opadowych z posesji do kanalizacji, co powinno zmniejszyć ryzyko lokalnych podtopień oraz pozytywnie wpłynąć na wydajność lokalnej oczyszczalni ścieków – podkreśla w komunikacie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Fundusz przypomina, że z programu „Moja Woda” mogą skorzystać osoby fizyczne będące
właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny (z wyłączeniem nieruchomości, dla której udzielono już dofinansowania w ramach programu). O dopłatę mogą wnioskować także właściciele nieruchomości, na których dopiero planowana jest budowa bądź na których budowę rozpoczęto, ale z zastrzeżeniem, że budynki muszą zostać oddane do użytkowania zgodnie z prawem, przed złożeniem dokumentów do wypłaty w ramach dofinansowania przyznawanego w ramach programu.

Do wzięcia nawet 5 tys. zł

Dofinansowanie w formie dotacji może wynieść maksymalnie 5 tys. zł, choć jak przypomina Fundusz nie może ono przekroczyć więcej niż 80 proc. kosztów kwalifikowanych instalacji.

Do dofinansowania kwalifikuje się zakup, montaż, budowa i uruchomienie instalacji pozwalających m.in. na zebranie wód opadowych, retencjonowanie wód opadowych w zbiornikach, retencjonowanie wód opadowych w gruncie,  czy retencjonowanie wód opadowych na dachach.

Pierwsza edycja programu „Moja Woda” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Z danych przytoczonych przez Money.pl wynika, że łącznie złożono wnioski na ok. 25 tys. instalacji wodnych, zaś budżet programu wyniósł ponad 100 mln zł.

W tym roku, tylko w pierwszym tygodniu funkcjonowania drugiej edycji programu „Moja Woda” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przyjął 400 wniosków na łączną kwotę niemal 2 mln zł. Dokumenty można składać aż do wyczerpania środków. Tegoroczny budżet programu to podobnie jak rok temu ok. 100 mln zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się
z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Ważne zmiany dla palaczy papierosów

Od 1 maja nowe przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych. Wszystko dla bezpieczeństwa palaczy

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >