Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Moja Woda z zamkniętym przyjmowaniem wniosków. Teraz cała Polska czeka na 12 lipca
Radosław Święcki
Radosław Święcki 21.06.2021 02:00

Moja Woda z zamkniętym przyjmowaniem wniosków. Teraz cała Polska czeka na 12 lipca

Zakończył się nabór wniosków w ramach "Moja Woda"
biznesinfo.pl

Zakończył się nabór wniosków o dotacje w ramach programu "Moja Woda". Druga edycja zainicjowanego przed rokiem programu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W ciągu niespełna trzech miesięcy złożono ponad 30 tys. wniosków na łączną kwotę finansowania we wnioskach elektronicznych na poziomie 160 mln zł. Ostateczną kwotę - wynikającą z wniosków złożonych w wersji papierowej - mamy poznać po 12 lipca.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest program "Moja Woda"

  • Kto może ubiegać się o dotację

  • Ile złożono wniosków w ramach drugiej edycji programu

"Moja Woda" z ogromnym zainteresowaniem Polaków

Koncepcja programu "Moja Woda" pojawiła się rok temu, podczas ostatnich tygodni kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi. Walczący o reelekcję Andrzej Duda zaproponował uruchomienie wsparcia państwa w celu uruchomienia przydomowego oczka wodnego.

Niedługo później program "Moja Woda" (znany również pod nazwą "Oczko plus") ruszył. Nadzorujący go Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) tłumaczył, że ma on na celu ochronę zasobów wodnych, a także minimalizację zjawiska suszy w Polsce. Temu ma służyć zwiększenie poziomu retencji na terenie posesji przy jednorodzinnych budynkach mieszkalnych i wykorzystywanie zgromadzonych wód opadowych i roztopowych do utrzymania przydomowej zieleni i zbiorników wodnych.

Instalacje zrealizowane w ramach programu - jak wskazywał NFOŚiGW - zmniejszą zapotrzebowanie na wodę z sieci wodociągowej. W ramach programu przewidziano dopłatę w maksymalnej wysokości 5 tys. zł na właścicieli lub współwłaściceli domu jednorodzinnego. Dofinansowanie nie może jednak przekroczyć 80 proc.  kosztów kwalifikowanych.

Dotacją objęto zakup, montaż i uruchomienie instalacji retencyjnych za sprawą których zmniejszy się odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do kanalizacji deszczowej oraz poza teren nieruchomości. Druga edycja programu “Moja Woda” wystartowała 22 marca tego roku. Szybko okazało się, że zainteresowanie dopłatami jest ogromne. Jak niedawno informowaliśmy, tylko w ciągu 1,5 miesiąca obowiązywania nowej odsłony programu do wojewódzkich funduszy wpłynęło 14,5 tys. wniosków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ponad 31 tys. wniosków

Nabór wniosków zakończył się 10 czerwca br. Jak podaje w komunikacie NFOŚiGW, złożono ponad 31 tys. dokumentów, a łączna kwota finansowania we wnioskach złożonych elektronicznie wyniosła 160 mln zł. Kwotę ostateczną - wynikającą z wniosków złożonych w wersji papierowej - mamy poznać po 12 lipca (do tego właśnie terminu trzeba potwierdzić złożenie wniosków w formie papierowej).

Podsumowujący drugą odsłonę programu "Moja Woda" minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka zwrócił uwagę, że budżet przewidziany w ramach tegorocznej edycji wyczerpał się w ciągu niespełna trzech miesięcy, co jego zdaniem pokazuje "jak duże są potrzeby i zrozumienie problemu walki z suszą”. 

Cytowany w komunikacie NFOŚiGW Kurtyka podkreśla również, że poza aspektami czysto ekologicznymi program "Moja Woda" ma również te ekonomiczne, gdyż "wychwytując deszczówkę czy wody roztopowe, można obniżyć rachunki za wodę".

- Tym ważniejsza jest deklaracja Funduszu, który zapowiada, że po weryfikacji wniosków, które w wersji papierowej powinny wpłynąć do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) do 12 lipca, podejmie decyzję o zwiększeniu alokacji do poziomu wynikającego z finalnej sumy wszystkich prawidłowo i terminowo złożonych wniosków - podkreśla minister klimatu i środowiska.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected].