BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ministerstwo finansów zmieni podatki, będą obniżki dla najmłodszych

15 Kwietnia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Zapowiedziane przez Ministerstwo Finansów zmiany zakładają przede wszystkim podwojenie kosztów uzyskania przychodów, a stawka PIT dla wszystkich pracujących poniżej 26. roku życia ma być zerowa.

Teresa Czerwińska zapowiedziała, że proponowana zmiana dla pracujących, którzy nie osiągnęli wieku 26 lat wprowadzona zostanie 1 października 2019, a więc jeszcze w tym roku. PIT 17% zamiast obecnych 18% jak i podówjne koszty uzyskania przychodu będziemy mogli rozliczać od 2020 r.

Walka ze śmieciówkami 

Z podatku zwolnione będą dochody młodych pracowników poniżej 42 764 zł, jeśli zaś zostaną przekroczone to będą rozliczane według normalnej skali podatkowej - jak zapowiedziała minister finansów. Z jej słów wynika także, że ministerstwo planuje systematycznie obniżać klin podatkowy, przez który pracodawcy skłonni są do kombinacji i niechęci podisywania z pracownikami umów na czas nieokreślony. Program ten ma zatem walczyć z szarą strefą i "umowami śmieciowymi".

Pełny projekt, czyli oniżenie PIT z 18% do 17%, zwiększenie kosztów uzyskania przychodu i zrezygnowanie z opodatkowania pracowników do 26. roku życia ma niedługo trafić do konsulatcji zewnętrznej. Ministerstwo nie zmieniło za to kwoty wolnej od podatku, która pozostaje na poziomie 3091 zł.

Koszty rządowych pomysłów

Jak wyliczył portal Money.pl całość zaproponowanych rozwiązań może kosztować łącznie 10,4 mld zł. PIT dla młodych: 1,7 mld zł, koszty uzyskania przychodu: 3,4 mld zł, zmniejszenie PIT do 17%: 5,3 mld zł. Zamiany podatkowe związane są obietnicami wyborczymi PiSu, a mianowicie z "Piątką Kaczyńskiego".

Tagi:

Ministerstwo Finansów

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >