BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.03.2019. n/z Napis VAT z pieniedzmi w tle i dlonmi w czarnych rekawiczkach - koncepcyjne zdjecie wyludzenia VAT.

East News, Arkadiusz Ziolek

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami. Podszywają się pod pracowników resortu

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Ministerstwo Finansów przestrzega Polaków przed oszustami podszywającymi się pod pracowników resortu. Pod płaszczykiem specjalnego formularza i rzekomego zwrotu podatku kryje się możliwość utraty wszystkich oszczędności. Nie brak też głosów, które zarzuca

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób oszuści wykorzystują Ministerstwo Finansów

  • Na co należy zwrócić uwagę i czym charakteryzuje się oszustwo

  • Co należy zrobić w przypadku bycia ofiarą kradzieży

Ministerstwo Finansów ostrzega

Pandemia koronawirusa stworzyła doskonałe okazje dla oszustów. Roztargnienie, naiwność, konieczność szybkiego posiadania pieniędzy, czy chęć izolacji społecznej sprawiły, że złodzieje wykorzystują Polaków i zasadzają się na ich pieniądze.

Do działań oszustów dokłada się postępująca cyfryzacja, dzięki której mogą oni w łatwy sposób okraść Polaków myślących, że dany sposób działania został wprowadzony przez rząd. Doskonałym tego przykładem jest formularz stworzony przez oszustów, którzy tym razem podszywają się pod Ministerstwo Finansów. Już pojawiły się głosy, że to wyjątkowo perfidne oszustwo bazujące na zaufaniu do instytucji.

"Drodzy Klienci, Masz prawo do zwrotu podatku w wysokości 634.79 PLN. Prześlij poniższy formularz, abyśmy mogli go przetworzyć. Prosimy o jak najszybszy zwrot pieniędzy" - cytuje fragment fałszywego maila Ministerstwo Finansów.

Po kliknięciu w link zostaniemy przekierowani do owego formularza. Tam konieczne będzie podanie swoich danych osobowych, w tym numeru PESEL oraz numeru kart kredytowych i płatniczych. Mail jest tym bardziej motywujący, gdyż ostrzega, że nieprawidłowe wypełnienie formularza spowoduje opóźnienia w wypłacie środków.

Ministerstwo Finansów apeluje do Polaków

Ministerstwo Finansów w swoim komunikacie podkreśla, że nie ma z tymi działaniami nic wspólnego. Jest to akcja phishingowa mająca na celu wyłudzenie drażliwych danych, które umożliwią oszustom dalsze działania, np.: ściągnięcie środków z konta lub zaciągnięcie kredytu. Resort informuje, aby wszelkie próby takiego działania zgłaszać na adres mailowy incydent@mf.gov.pl.

Kampanie phishingowe bardzo zyskały na popularności w ostatnim czasie. Złodzieje do swoich działań wykorzystują maile lub SMS-y i proszą o wypełnienie formularza lub ściągnięcie anytywirusowej aplikacji. W rzeczywistości umożliwia ona śledzenie danych przechowywanych na telefonie i wyłudzenie wrażliwych informacji, np.: haseł do bankowości internetowej.

Policja, prawnicy oraz eksperci apelują, żeby w przypadku bycia ofiarą takiej kradzieży niezwłocznie zgłosić się na komisariat oraz zablokować karty kredytowe. Konieczna będzie zmiana haseł do bankowości internetowej. Zgłoszenie na policji może okazać się kluczowe w przypadku umorzenia ewentualnych zobowiązań zaciągniętych przez oszustów.

Nie jest to pierwszy raz, gdy złodzieje wykorzystują do swoich działań Ministerstwo Finansów. Przypomnijmy, że jakiś czas temu wysyłali fałszywe maile o rzekomym otrzymaniu pomocy finansowej w ramach przeciwdziałania COVID-19. Wówczas akcja wyglądała podobnie.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >