BiznesINFO.pl > Finanse > Miliony osób już otrzymały pieniądze. ZUS wydał komunikat
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 30.09.2023 13:26

Miliony osób już otrzymały pieniądze. ZUS wydał komunikat

pieniądze
East News

Wszystkie czternastki zostały już wypłacone. Większość osób dostała pieniądze na konto bankowe. Niektóre osoby jednak nie dostały pieniędzy lub muszą podzielić się świadczeniem.

Zakończona wypłata 14. emerytur

ZUS wypłacił już czternaste emerytury. Pieniądze otrzymało w tym roku ok. 8,8 mln emerytów i rencistów, w tym 6,8 mln osób otrzymało je w pełnej wysokości, czytamy w komunikacie przesłanym przez ZUS.

Około 80 proc. emerytów otrzymało czternastkę na konto bankowe.

- Bankowe konto, na które wpływają pieniądze z ZUS to gwarancja szybkich i bezpiecznych wypłat. Nie trzeba także siedzieć w domu i czekać na doręczyciela z poczty. To jest szczególnie wygodne dla seniora, który np. wyjechał do sanatorium lub jest w szpitalu – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Nadciąga emerytalny dramat. Polacy nie mieli pojęcia

Nie wszyscy dostali czternastkę

Część osób dostała obniżoną kwotę, albo nie otrzymała jej wcale. Przypomnijmy, 14. emerytura w pełnej wysokości  (2650 zł brutto) jest wypłacana osobom, których świadczenie wynosi do 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty działa zasada „złotówka za złotówkę".

- Żeby dodatkowa emerytura została w ogóle wypłacona, musiała wynosić, co najmniej 50 zł. Oznacza to, że czternastkę dostały te osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 5500 zł brutto – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Czternastki nie dostały także osoby, które na dzień badania prawa do niej, miały zawieszone prawo do emerytury, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Czternastka do podziału

Niektóre osoby, które otrzymały 14. emeryturę w pełnej wysokości, muszą się nią podzielić. Dotyczy to osób, które pobierają rentę rodzinną i dzielą świadczenie z innymi członkami rodziny.  

- Można było otrzymać tylko jedną czternastkę, a w przypadku  renty rodzinnej, kwota czternastki była podzielona między wszystkich uprawnionych po  równo - podał ZUS w swoim komunikacie.