Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Miliony emerytów w Polsce może świętować. Szykuje się nowy dodatek
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 06.09.2023 21:24

Miliony emerytów w Polsce może świętować. Szykuje się nowy dodatek

dodatek
Domena publiczna

Nadchodzące wybory są powodem gorących dyskusji między politykami m.in. w kontekście proponowanych zmian w systemie emerytalnym. W Senacie pojawiła się niedawno inicjatywa obywatelska, która rozważa wprowadzenie nowego świadczenia mającego na celu poprawę sytuacji finansowej seniorów.

Nowy dodatek na horyzoncie

Senat rozważa wprowadzenie znaczących zmian w sposobie doceniania długowiecznych związków małżeńskich w Polsce. Aktualnie, osoby spędzające pół wieku w małżeństwie są uhonorowane jedynie symbolicznym medalem, dyplomem oraz bukietem kwiatów. Wręcz je Prezydent RP. Najnowsze doniesienia sugerują, że to się może zmienić i to już niedługo.

W Senacie został niedawno przedstawiony nowy projekt, który zakłada znaczącą ewolucję obecnej formy nagrody dla par osiągających ten imponujący jubileusz. 

Zgodnie z nowym planem, małżeństwa, które wytrwały w miłości przez 50 lat, zostaną wynagrodzone nie tylko symbolicznymi upominkami, ale także całkiem pokaźną kwotą pieniężną.

Warunki otrzymania nagrody

Mechanizm przyznawania nagrody przypominałby koncepcję emerytury honorowej. Para, która osiągnie łącznie 50 lat życia małżeńskiego, otrzymałaby 5000 złotych. Po upływie 60 lat, kwota ta wzrosłaby do 6000 złotych, a każda dodatkowa dekada to 1000 złotych ekstra. Im dłużej para pozostanie w związku małżeńskim, tym wysokość nagrody pieniężnej będzie wyższa.

Zdaniem zwolenników tej inicjatywy, nagroda małżeńska byłaby wyrazem uznania dla par, które przeszły wiele trudności i wyzwań w swoim życiu małżeńskim. Pomogłaby również poprawić sytuację finansową wielu seniorów, którzy często borykają się z problemami ekonomicznymi.

Jednak projekt ten spotyka się także z krytyką. Przeciwnicy uważają, że może być kolejnym obciążeniem dla budżetu państwa, szczególnie w kontekście obecnych wyzwań ekonomicznych. Ich zdaniem warto rozważyć, czy nagroda małżeńska jest naprawdę potrzebna oraz dodają, że istnieją inne sposoby wsparcia seniorów.

Niezbędne formalności do spełnienia

Jednakże, warto podkreślić, że te ewentualne nowe świadczenia nie zostaną przyznane dla par z odpowiednim stażem z automatu

Małżeństwa, które osiągną określony próg czasowy wspólnego pożycia, będą musiały złożyć formalny wniosek w celu uzyskania tych funduszy. Istotnym dokumentem będzie oficjalny odpis aktu małżeństwa, który potwierdzi status związku.