Mikrorachunek nie do opłacania mandatów. Resort finansów zdementował plotki na ten temat
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 30 Grudnia 2019

Mikrorachunkiem nie zapłacisz za wszystko. W niektórych sytuacjach musisz radzić sobie inaczej

Mikrorachunek nie będzie służył do opłacania mandatów, grzywien i kosztów sądowych. Pogłoski na ten temat zostały zdementowane przez Ministerstwo Finansów - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Mikrorachunek już od 2020 roku

Od początku przyszłego roku podatnicy PIT, CIT i VAT, którzy sami prowadzą rozliczenia z urzędem skarbowym, będą musieli wpłacać te podatki na indywidualne konto, czyli mikrorachunek. “Ci, którzy są rozliczani przez płatników, będą musieli wygenerować numer takiego rachunku, jeśli w swoim rocznym zeznaniu PIT wykażą niedopłatę i będą musieli ją uregulować” - czytamy.

Aby wygenerować swój mikrorachunek, należy wejść na stronę www.podatki.gov.pl i po wciśnięciu pola “generuj” wpisać swój NIP lub PESEL (w sytuacji, gdy nie prowadzi się działalności gospodarczej i nie jest się podatnikiem VAT). Numer mikrorachunku można też otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym - podaje “DGP”.

Indywidualny rachunek podatkowy służy do opłacania należności z tytułu podatków: dochodowego od osób fizycznych (PIT), dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz od towarów i usług (VAT) - powiedział “DGP” rzecznik prasowy ministra finansów Paweł Jurek.

W przyszłym roku już nie wszystkie rodziny otrzymają 500 plus. Spore ograniczenia w świadczeniuW przyszłym roku już nie wszystkie rodziny otrzymają 500 plus. Spore ograniczenia w świadczeniuCzytaj dalej

Mandat lepiej zapłać po staremu

Wytłumaczył, że poza tymi trzema daninami na mikrorachunek trzeba będzie wpłacać także odsetki i koszty upomnienia z tytułu nieterminowego uregulowania zobowiązań powstałych w tych podatkach. “Jeśli jednak ktoś przeleje na mikrorachunek należność z tytułu mandatu, to księgowanie takiej wpłaty potrwa znacznie dłużej niż standardowo, dlatego w tym przypadku należy dokonywać wpłat po staremu” - pisze “DGP”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia
  2. Ewa Szykulska jest nieuleczalnie chora. Mimo to nie zamierza się nad sobą użalać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News