BiznesINFO.pl
Mięso z flagą kraju pochodzenia zobaczymy w sklepach pod koniec września

pixabay

Niedługo lepiej wybierzesz mięso w sklepie. Przy każdym kawałku znajdziesz odpowiednią flagę

11 Lipca 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

30 września wejdą w życie przepisy nakładające obowiązek znakowania mięsa sprzedawanego na wagę grafiką przedstawiającą flagę kraju pochodzenia produktu - informuje Ministerstwo Rolnictwa.

Mięso z flagą 

Ministerstwo Rolnictwa informuje w komunikacie prasowym o opublikowanym pod koniec czerwca rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Resort podkreśla, że celem nowelizacji rozporządzenia było wprowadzenia na etapie sprzedaży detalicznej wymogu umieszczenia poza informacją słowną o państwie pochodzenia mięsa świeżego, schłodzonego i zamrożonego także informacji pod postacią grafiki przedstawiającej flagę tego państwa pochodzenia. 

Ministerstwo Rolnictwa podkreśla w komunikacie, że obowiązek prezentowania grafiki przedstawiającej flagę państwa pochodzenia jest uzupełnieniem informacji, która w obecnym stanie prawnym musi być udostępniana konsumentom w obiektach handlowych na wywieszce umieszczonej w widocznym miejscu, towarzyszącej bezpośrednio prezentacji mięsa. Resort przypomina, że obowiązek podawania informacji dotyczących państwa pochodzenia w przypadku nieopakowanego świeżego, schłodzonego i zamrożonego mięsa ze świń, owiec, kóz i drobiu wprowadziło rozporządzenie z końca 2017 roku zmieniające rozporządzenie w sprawia znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. 

Przepisy nakładające obowiązek znakowania mięsa sprzedawanego na wagę grafiką przedstawiającą flagę kraju pochodzenia produktu wejdą w życie pod koniec września, by dać czas przedsiębiorcom na dostosowanie się do nowych wymagań. 

- Mając na uwadze potrzebny czas na dostosowanie się przedsiębiorców do nowych wymagań uwzględniono 90-dniowy okres przejściowy, co oznacza, że przepisy rozporządzenia wejdą w życie w dniu 30 września 2020 r. - informuje Ministerstwo Rolnictwa.  Od końca maja ubiegłego roku flagą kraju pochodzenia muszą być znakowane ziemniaki. Początkowo taki obowiązek dotyczył ziemniaków sprzedawanych luzem, w tym roku rozszerzono go również o ziemniaki pakowane.

Tagi:

rolnictwomięso

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Rodzinny sklep zamyka się po 33 latach działalności

Czytaj więcej >

Handel

Kontrolowane zakupy urzędników fiskusa. Jeśli prowadzisz biznes, lepiej uważaj

Czytaj więcej >
Uścisk dłoni, biznes, praca

Handel

Badanie "Zakupy firmowe". Przedsiębiorcy obawiają się opóźnień w płatnościach

Czytaj więcej >

Handel

Znane sieci handlowe pod lupą UOKiK. Grożą im bardzo wysokie kary

Czytaj więcej >

Handel

Rekordowy wzrost sprzedaży w Biedronce. Sieć odnotowała sprzedaż na poziomie 17,58 mld euro

Czytaj więcej >
Już nie zrobisz zakupów w sklepach pod szyldem Mila

Handel

Czesi robią zakupy w Polsce. W koszyku m.in. papierosy

Czytaj więcej >