mBank z ważnym ostrzeżeniem dla klientów
By © User:Colin / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30343877
Autor Radosław Święcki - 7 Lutego 2021

mBank ostrzega. Klienci mogą stracić oszczędności, są proszeni o szczególną ostrożność

mBank wydał ważne ostrzeżenie dla klientów. Bank prosi o szczególną ostrożność osoby korzystające z portali aukcyjnych lub ogłoszeniowych. Jeden nierozważny krok może spowodować utratę oszczędności całego życia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • mBank ostrzega klientów korzystających z portali ogłoszeniowych
  • Jak wygląda oszustwo "na OLX"
  • Jak uchronić się przed oszustami

mBank z ważnym ostrzeżeniem

mBank wydał pod koniec tygodnia w komunikacie prasowym ważne ostrzeżenie dla klientów, a konkretnie dla osób korzystających z portali aukcyjnych lub ogłoszeniowych takich jak np. OLX. Kto by pomyślał, że jedno z pozoru normalna transakcja może doprowadzić do utraty oszczędności całego życia.

Jak to wszystko wygląda w praktyce? W pierwszej kolejności oszuści udają zainteresowanych zakupem produktu i przesyłają sprzedawcom drogą SMS bądź za pośrednictwem komunikatorów link kierujący do formularza rzekomo niezbędnego do otrzymania płatności. W rzeczywistości wystawiający produkt kierowani są na fałszywe strony do złudzenia przypominające strony serwisu ogłoszeniowego.

Sprzedawcy proszeni są o podanie danych osobowych, w tym również danych karty płatniczej, a dane karty takie jak jej numer, kod CVV2 oraz data ważności jak przypomina w komunikacie mBank są szczególnie wrażliwe. Podając je, trzeba liczyć się z tym, że przestępcy będą mogli dodać ją do płatności mobilnych i płacić nią np. w internecie. Dla klientów oznacza to utratę zgromadzonych środków.

Jak wspomniano linki te przesyłane są drogą SMS bądź za pośrednictwem komunikatorów. Jak zauważa serwis dobreprogramy.pl oszuści szczególnie upodobali sobie kontakt za pośrednictwem WhatsAppa, z uwagi na fakt, że taki rodzaj komunikacji może wydawać się im najwygodniejszy. Już kilka miesięcy temu przestrzegał przed tym CERT Polska.

Głos w sprawie oszustw „na OLX” zabrał kilka miesięcy temu sam serwis ogłoszeniowy.

- Przestrzegamy przed linkami do fałszywych stron, udających strony OLX. Jeśli chcesz skorzystać z usługi przesyłki za pośrednictwem OLX, użyj przycisku "Kup z Przesyłką" tylko na stronie ogłoszenia umieszczonego na naszej stronie – pisał OLX.

Serwis podkreślał, że jedyną zweryfikowaną stroną do przesyłek jest delivery.olx.pl oraz przesylki.olx.pl.

- Jeśli w adresie strony przed “olx.pl” widnieje inny tekst, niż w tych 2 adresach (delivery.olx.pl i przesylki.olx.pl) – uważaj! Nie są to strony naszej firmy – za jej pośrednictwem oszuści próbują wyłudzić Twoje dane! – podkreślał OLX.

Jak nie dać się nabrać oszustom? Wskazówki od mBanku

Jak nie paść ofiarą przestępców radzi również mBank, podkreślając w pierwszej kolejności by nie klikać w linki do płatności wysłane w wiadomościach SMS lub komunikatorach; nie wprowadzać numeru karty, kodu CVV2 i daty ważności na wyświetlonych formularzach, nawet jeśli wyglądają wiarygodnie (np. jak strona serwisu ogłoszeniowego), a także by uważnie czytać wszystkie komunikaty SMS wysłane z banku.

- Uważaj, jeśli niespodzianie otrzymujesz wiadomość SMS dot. dodania Twojej karty w postaci cyfrowej do swojego rachunku. Nie potwierdzaj takiej operacji. Nigdy nie podawaj nikomu kodu autoryzującego taką operację. Nie wpisuj go również na żadnej stronie internetowej. Jeśli to zrobisz, przestępca będzie mógł wykonywać transakcje Twoją kartą płatniczą – ostrzega mBank.

mBank apeluje również, by nie potwierdzać w aplikacji mobilnej i nie wprowadzać nigdzie kodów autoryzacyjnych SMS (dot. płatności 3D-Secure) dla transakcji kartą płatniczą których klienci nie wykonują.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News