BiznesINFO.pl
Maseczki obowiązkowe w pracy

Unsplash/engin akyurt

Od dzisiaj kluczowe zmiany w prawie. Maseczki już nie zdejmiesz

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Maseczki stały się podstawowym elementem pandemicznej rzeczywistości. W sobotę 28 listopada nakaz zasłaniania nosa i ust uległ zdecydowanemu rozszerzeniu. Zakrywanie twarzy jest obowiązkowe w pracy, bez względu na jej charakter. O wspólnej kawie czy lunch

Maseczki w nowym rozporządzeniu

Maseczki to główny środek walki z pandemią koronawirusa. Do tej pory nakaz zasłaniania nosa i ust obowiązywał tylko w tzw. przestrzeni publicznej. Bez maseczki nie można spacerować po ulicy czy być obsłużonym w sklepie.

Od soboty 28 listopada wyjątki od bezwzględnego nakazu zasłaniania nosa i ust zostały zlikwidowane na mocy nowego rządowego rozporządzenia. Noszenie maseczki jest obowiązkowe, gdy w danym miejscu znajduje się więcej niż jedna osoba. Nawet zachowanie dystansu społecznego nie upoważnia do zdejmowania okrycia twarzy.

Rząd zdecydował się na zaostrzenie zasad i wyeliminowanie wątpliwych zapisów, ponieważ część z nich pozostawiała duże pole do interpretacji. Dotychczas maseczki nie trzeba było zakładać w trakcie wykonywania czynności zawodowych, na co powoływali się m.in. niektórzy posłowie. - Ale ten wyjątek pozwalał również na ominięcie maseczki przez pracowników przy czynnościach służbowych - przyznał Piotr Nietrzpiel, radca prawny z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy.

Maseczki obowiązkowe w biurze, Sejmie, a nawet w kuchni

Prawnicy tłumaczą, że nowe przepisy oznaczają de facto obowiązek zakładania maseczki we wszystkich zakładach pracy. Portal money.pl podaje, że nos i usta trzeba zakrywać zarówno w pokoju, w którym przebywają przynajmniej dwie osoby, jak i w otwartej przestrzeni typu open space, nawet jeśli można utrzymać odstęp 1,5 m.

Identyczne zasady obejmują także kuchnie czy stołówki. Politycy również będą musieli dostosować się do nowych regulacji i nosić maseczki w trakcie przemówień na salach plenarnych.

Problematyczne maseczki w pracy

Jednak prawnicy nie kryją rozczarowania, że po wątpliwych regulacjach dotyczących limitu osób rząd po raz kolejny wprowadził niedoprecyzowane zasady. W przypadku obowiązku zakrywania nosa i ust w zakładach pracy może dochodzić ich zdaniem do absurdów.

-Zgodnie z rozporządzeniem w zakładowej stołówce spożywanie posiłków musiałoby się odbywać pojedynczo. Wydaje się, że ustawodawca, zmieniając dotychczasową redakcję przepisu, dosyć rozsądną, poszedł za daleko - wskazywał Jakub Kowalski, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes.

Po wprowadzeniu nowych zasad o wspólnej kawie czy lunchu można zatem zapomnieć. Co więcej, spożywanie posiłku nie jest możliwe także przy biurku. Wyjątek od tej zasady stanowi sytuacja, gdy pracownik przebywa w pomieszczeniu jednoosobowym lub pracuje zdalnie. Wątpliwości budzi także fakt, że w rozporządzeniu nie zawarto przepisu, który zezwalałby na zdjęcie maseczki w trakcie spożywania posiłków. Czy to kolejny, po zapisach w sprawie dodatków dla lekarzy, techniczny błąd?

Walka z absurdalnymi przepisami

Jak obejść nowe przepisy? Portal bezprawnik.pl wskazuje na kilka metod, które wydają się jednak dość abstrakcyjne. W niektórych zakładach pracy działają tzw. kabinowe palarnie, które na czas obowiązku bezwzględnego noszenia maseczki można by było przekształcić w pokoje kawowe.

Ponadto pracownicy, którzy podróżują do pracy autem teoretycznie mogliby spożywać posiłki w samochodzie. Jednak takiej możliwości nie miałyby osoby, które dojeżdżają środkami komunikacji miejskiej. Wszystko wskazuje na to, że reguły zaostrzonego reżimu sanitarnego, zamiast ułatwiać pracę w tym trudnym czasie pandemii, dodatkowo ją utrudniają.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >
KMP Częstochowa

Polska i Świat

Bezpieczne Andrzejki 2022. Więcej patroli policji na drogach

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >