Maseczki obowiązkowe w pracy
Unsplash/engin akyurt
Autor Maria Glinka - 30 Listopada 2020

Od dzisiaj kluczowe zmiany w prawie. Maseczki już nie zdejmiesz

Maseczki stały się podstawowym elementem pandemicznej rzeczywistości. W sobotę 28 listopada nakaz zasłaniania nosa i ust uległ zdecydowanemu rozszerzeniu. Zakrywanie twarzy jest obowiązkowe w pracy, bez względu na jej charakter. O wspólnej kawie czy lunchu można zapomnieć.

Maseczki w nowym rozporządzeniu

Maseczki to główny środek walki z pandemią koronawirusa. Do tej pory nakaz zasłaniania nosa i ust obowiązywał tylko w tzw. przestrzeni publicznej. Bez maseczki nie można spacerować po ulicy czy być obsłużonym w sklepie.

Od soboty 28 listopada wyjątki od bezwzględnego nakazu zasłaniania nosa i ust zostały zlikwidowane na mocy nowego rządowego rozporządzenia. Noszenie maseczki jest obowiązkowe, gdy w danym miejscu znajduje się więcej niż jedna osoba. Nawet zachowanie dystansu społecznego nie upoważnia do zdejmowania okrycia twarzy.

Rząd zdecydował się na zaostrzenie zasad i wyeliminowanie wątpliwych zapisów, ponieważ część z nich pozostawiała duże pole do interpretacji. Dotychczas maseczki nie trzeba było zakładać w trakcie wykonywania czynności zawodowych, na co powoływali się m.in. niektórzy posłowie. - Ale ten wyjątek pozwalał również na ominięcie maseczki przez pracowników przy czynnościach służbowych - przyznał Piotr Nietrzpiel, radca prawny z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy.

Maseczki obowiązkowe w biurze, Sejmie, a nawet w kuchni

Prawnicy tłumaczą, że nowe przepisy oznaczają de facto obowiązek zakładania maseczki we wszystkich zakładach pracy. Portal money.pl podaje, że nos i usta trzeba zakrywać zarówno w pokoju, w którym przebywają przynajmniej dwie osoby, jak i w otwartej przestrzeni typu open space, nawet jeśli można utrzymać odstęp 1,5 m.

Identyczne zasady obejmują także kuchnie czy stołówki. Politycy również będą musieli dostosować się do nowych regulacji i nosić maseczki w trakcie przemówień na salach plenarnych.

Emerytura znacznie wcześniej i tylko jeden warunek. Pomysł forsuje sam prezydentEmerytura znacznie wcześniej i tylko jeden warunek. Pomysł forsuje sam prezydentCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Problematyczne maseczki w pracy

Jednak prawnicy nie kryją rozczarowania, że po wątpliwych regulacjach dotyczących limitu osób rząd po raz kolejny wprowadził niedoprecyzowane zasady. W przypadku obowiązku zakrywania nosa i ust w zakładach pracy może dochodzić ich zdaniem do absurdów.

-Zgodnie z rozporządzeniem w zakładowej stołówce spożywanie posiłków musiałoby się odbywać pojedynczo. Wydaje się, że ustawodawca, zmieniając dotychczasową redakcję przepisu, dosyć rozsądną, poszedł za daleko - wskazywał Jakub Kowalski, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes.

Po wprowadzeniu nowych zasad o wspólnej kawie czy lunchu można zatem zapomnieć. Co więcej, spożywanie posiłku nie jest możliwe także przy biurku. Wyjątek od tej zasady stanowi sytuacja, gdy pracownik przebywa w pomieszczeniu jednoosobowym lub pracuje zdalnie. Wątpliwości budzi także fakt, że w rozporządzeniu nie zawarto przepisu, który zezwalałby na zdjęcie maseczki w trakcie spożywania posiłków. Czy to kolejny, po zapisach w sprawie dodatków dla lekarzy, techniczny błąd?

Walka z absurdalnymi przepisami

Jak obejść nowe przepisy? Portal bezprawnik.pl wskazuje na kilka metod, które wydają się jednak dość abstrakcyjne. W niektórych zakładach pracy działają tzw. kabinowe palarnie, które na czas obowiązku bezwzględnego noszenia maseczki można by było przekształcić w pokoje kawowe.

Ponadto pracownicy, którzy podróżują do pracy autem teoretycznie mogliby spożywać posiłki w samochodzie. Jednak takiej możliwości nie miałyby osoby, które dojeżdżają środkami komunikacji miejskiej. Wszystko wskazuje na to, że reguły zaostrzonego reżimu sanitarnego, zamiast ułatwiać pracę w tym trudnym czasie pandemii, dodatkowo ją utrudniają.

Nadchodzi zima, a wraz z nią kłopoty dla kierowców. Lenistwo nie popłaca, dostaniesz za nie 500 zł mandatuNadchodzi zima, a wraz z nią kłopoty dla kierowców. Lenistwo nie popłaca, dostaniesz za nie 500 zł mandatuCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Sześć osób przykleiło się do budynku. Policja ich wylegitymowała, po czym odjechała
  3. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
  4. Od dzisiaj zmiany w prawie. Maseczki już nie zdejmiesz
  5. Kłopoty dla kierowców. Za lenistwo 500 zł mandatu
  6. Rząd dobija dodatkowym podatkiem. Nie wywiną się od zapłaty
  7. Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła nagle zwrócili się do wszystkich Polaków. Ważny apel, poprosił ich Mateusz Morawiecki (WIDEO)
  8. Hit sieci. Makłowicz wyjawił jak zrobić frytki belgijskie, nie ma lepszego sposobu
Pandemia szaleje, a rząd dobija dodatkowym podatkiem. Dziesiątki tysięcy nie wywiną się od zapłatyPandemia szaleje, a rząd dobija dodatkowym podatkiem. Dziesiątki tysięcy nie wywiną się od zapłatyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News