Mandat za nieprzestrzeganie obostrzeń nałożonych w związku z pandemią
Flickr/Paul Sableman
Autor Maria Glinka - 26 Marca 2020

Nowe uprawnienia policji czasem mogą nas zadziwić. A musimy przygotować się na liczne kontrole

Mandat grozi obywatelom zdecydowanie częściej w czasie pandemii. Z tą nową rzeczywistością musimy się zmierzyć ze względu na nowe obostrzenia nałożone przez władzę. Od środy policjanci są uprawnieni do kontrolowania spacerujących grup i wypraszania niektórych pasażerów z komunikacji miejskiej.

Mandat jako ostateczność

Mandat może zostać nałożony przez funkcjonariusza policji jeżeli obywatel nie zastosuje się do najnowszych restrykcji, które mają usprawnić walkę z koronawirusem. Są to przede wszystkim zakazy gromadzenia się w skupiskach powyżej 2 osób (poza rodzinami) oraz tłoczenia się w komunikacji miejskiej (maksymalna liczba osób w pojeździe musi być równa połowie miejsc siedzących).

Michał Sienkiewicz z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji przyznał, że „nowe przepisy i ograniczenia wprowadzone zostały dla dobra nas wszystkich, a nie przeciwko komuś”. Policjanci w pierwszej kolejności koncentrują się zatem na informowaniu o zagrożeniu, jakie niesie przebywanie w grupach. Sienkiewicz podkreśla, że policja chce „informować a nie karać”.

Rząd nie spełni jednej z najważniejszych obietnic tarczy antykryzysowej. Wielu Polaków będzie oburzonychRząd nie spełni jednej z najważniejszych obietnic tarczy antykryzysowej. Wielu Polaków będzie oburzonychCzytaj dalej

Kontrole z zaskoczenia

Zgodnie z nowymi zasadami policjant ma prawo spytać grupę osób, w jakim celu i dokąd się przemieszcza. Może także weryfikować czy spacerowicze należą do jednej rodziny. Funkcjonariusze mają jednak nadzieję, że takich sytuacji będzie niewiele. Aby tak się stało policja na Pomorzu podjęła decyzję o wypuszczeniu radiowozów, które będą nadawały komunikaty z prośbą o pozostanie w domu przez głośniki – dodaje Stankiewicz.

Jednak w skrajnych przypadkach niestosowania się do nowych obostrzeń należy liczyć się z konsekwencjami finansowymi i prawnymi. Policjant jest uprawniony do wystawienia mandatu w wysokości do 5 tys. zł. Co więcej, może skierować wniosek o ukaranie do sądu lub poinformować sanepid o nielegalnych zgromadzeniach, który nałoży odpowiednią karę – podaje Gazeta Wyborcza.

Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieniWatykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieniCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Media: Nie żyje 21-latka zakażona koronawirusem. Nie miała żadnych schorzeń

Nadzór komunikacji miejskiej

Innym miejscem, w którym można trafić na kontrolę jest komunikacja miejska. Policjanci są zobligowani do kontrolowania natężenia ruchu zarówno w autobusach, tramwajach, jak i pociągach SKM.

Patrole policyjne mogą wkroczyć do pojazdu i poprosić pasażerów, których podróż jest nieuzasadniona, o poczekanie na kolejny kurs. W związku z tłokiem panującym na najbardziej popularnych trasach ZTM Gdańsk zapowiedział podwojenie wyjątkowo obciążonych połączeń. Podjęto również decyzję o wydłużeniu pociągów ZTM, w których gromadzi się najwięcej podróżujących.

Rzecznik SKM Tomasz Złotoś oznajmił, że służby na bieżąco monitorują liczbę pasażerów w pociągach. W razie nadmiernego obciążenia natychmiast zostaną złożone wnioski do urzędu marszałkowskiego o wydłużanie kolejnych pociągów.

Kontroli więcej, policjantów coraz mniej

Problem we wzmożonych kontrolach stanowi jednak liczba policjantów, która jest zbyt mała, aby skutecznie egzekwować przestrzeganie nowych zasad.

Braki kadrowe nie pozwalają na to, aby priorytetowo traktować obowiązki związane z kontrolą przemieszczania się obywateli. Sytuacja jest trudna m.in. w Gdyni, gdzie dziewięciu funkcjonariuszy zostało objętych kwarantanną z uwagi na styczność z żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, u którego występuje podejrzenie zakażenia. Ponadto 75 służbistów zostało odesłanych na przymusową izolację w związku z kontaktem z zakażonym współpracownikiem.

Częstsze patrole mają przechadzać się w miejscach najczęściej uczęszczanych przez mieszkańców. W Gdańsku należy liczyć się z kontrolą na pasie nadmorskim, w parku Reagana, na ulicach śródmieścia, skwerach oraz placach zabaw.

W Sopocie policjanta z całą pewnością będzie można spotkać na molo i w jego okolicach (wstęp na molo jest od dzisiaj zamknięty). Chcąc uniknąć kontroli policyjnej w Gdyni warto omijać okolice skweru Kościuszki, ul. Świętojańskiej czy plaży miejskiej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Myśleli, że to mały szczeniak. Pojechali do schroniska, tam dowiedzieli się, co to za zwierzak
  2. Koronawirus może być niebezpieczny również dla młodych. 12-latka walczy o swoje życie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Z ostatniej chwili: przedłużono zamknięcie granic Polski. Wiadomo do kiedy
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News