BiznesINFO.pl
Mandat za brak maseczki w nowym projekcie ustawy

Pixabay/Engin_Akyurt

Rząd zaostrza przepisy w sprawie zasłaniania twarzy. Sąd już cię nie obroni przed mandatem

24 Października 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Mandat za brak maseczki ma wymusić na obywatelach przestrzeganie reżimu sanitarnego. Jednak kary nakładane przez funkcjonariuszy są uchylane przez sądy, co powoduje, że nie wszyscy stosują się do rządowych wytycznych. Po ponad pół roku od nadejścia korona

Kontrowersyjny mandat w czasie pandemii

Mandat za brak maseczki to w ocenie środowiska prawniczego kwestia wątpliwa. Nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej opiera się bowiem na mało wiarygodniej podstawie prawnej, która jest podważana przez sądy. Nieprawidłowości nie umknęły obywatelom, którzy odwołują się od mandatów nałożonych na mocy kruchego prawa. Rzeczpospolita podaje, ze do warszawskich sądów trafiło w tej sprawie blisko 800 odwołań.

Funkcjonariusze policji, którzy wystawiają mandaty za niesubordynację w czasie pandemii, swoje działania argumentują art. 54 kodeksu wykroczeń. Na mocy tej regulacji mandat rzędu 500 zł należy się każdemu, kto popełnił wykroczenie względem „wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych”.

Mimo że kodeks wyraźnie wskazuje, że przepisy porządkowe ma regulować ustawa, obowiązek noszenia maseczki został wprowadzony w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów (najnowsze jest z 16 października 2020 r.), które w hierarchii źródeł prawa stoi niżej niż ustawa. Ostatni dokument odpowiedniej rangi w tej sprawie - ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, do której nawiązuje rządowe rozporządzenie, pochodzi z 2008 r.

1. 2 mln Polaków może dostać wyrównanie od ZUS. Wystarczy złożyć wniosek, żeby otrzymać pieniądze2. Pawłowicz mówiła o "menelach, którzy ją zaatakowali". Oni mają nagranie, jest w sieci3. Specjalny zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Rząd tłumaczy, dlaczego tym razem go nie da

Mandat za brak maseczki będzie wyższy

Na wadliwość wprowadzonych przepisów zwracali uwagę prawnicy, politycy, a nawet sam Rzecznik Praw Obywatelskich. W związku z drastycznym pogorszeniem sytuacji epidemicznej rząd postanowił ponownie pochylić się nad zapisami w sprawie mandatu za brak zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

Fakt podaje, że Sejm jest w trakcie obradowania nad projektem ustawy, który traktuje m.in. o „penalizacji nieprzestrzegania zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków zawartych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi lub w przepisach o Państwowej Inspekcji Sanitarnej także o osoby zdrowe".

Umieszczenie nakazu noszenia maseczki w dokumencie rangi ustawowej położyłoby kres wnioskom, które ukarani obywatele kierują do organów sądowniczych. A sądy, z uwagi na maseczkowy chaos prawny, mandaty uchylają.

Poza tym rządowy projekt ustawy zakłada także podwyższenie wysokości mandatu za brak maseczki. Obecnie za nieprzestrzeganie tej reguły grozi kara rzędu do 500 zł. Po zmianach na każdego, kto nie nosi maseczki w przestrzeni publicznej będzie czekał mandat w wysokości do 1 tys. zł.

Odwołanie od tej kary będzie zatem zdecydowanie trudniejsze niż ma to miejsce obecnie.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Budweiser przekaże piwo zwycięzcom mundialu

Czytaj więcej >
elektrownia-jadrowa-pxhere-cc0

Polska i Świat

Na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej odnotowano wybuchy

Czytaj więcej >
Pijany kierowca zatrzymanie

Polska i Świat

Rząd będzie zabierał mienie nie tylko nietrzeźwym kierowcom. Ich rodziny też stracą dobytek

Czytaj więcej >
KMP Częstochowa

Polska i Świat

Będziesz jechać na światłach, a i tak wlepią Ci 3 tys. zł mandatu. Policja sprawdza jakość żarówek

Czytaj więcej >
Mistrzostwa Świata w Katarze. Zapadła decyzja w sprawie alkoholu. Kibice zapłacą "podatek od grzechu"

Polska i Świat

Informacja o tym, że Katar kupił mecz otwarcia MŚ płacąc Ekwadorowi $7,4mln to fake news

Czytaj więcej >
SERGEI BOBYLYOV/AFP/East News/HANDOUT/AFP/East News

Polska i Świat

Greene: „Nie dawajmy więcej pieniędzy Ukrainie. Nadszedł czas, aby zakończyć tę wojnę i żądać pokoju"

Czytaj więcej >