BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Prawnik radzi, jak ustrzec się od natychmiastowego mandatu. Wystarczy zrobić jedną rzecz

14 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Mandat to coraz częściej wystawiana kara za nieprzestrzeganie ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa. W programie WP Koronawirus adwokat Magdalena Wilk tłumaczyła, jak należy podejść do rozmowy z policjantem na temat kary, a także odpowiedziała na p

Mandat za mandatem

Policja coraz częściej wystawia mandaty w związku z łamaniem ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa. Podkom. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji poinformował, że policjanci wystawili już ponad 12 tys. mandatów, skierowano także blisko 3 tys. wniosków o ukaranie. 

Czy mandatu można uniknąć? Na pewno ważny jest sposób, w jaki podejdziemy do rozmowy z policjantem, który chce nas ukarać. - Zawsze najlepiej jest porozmawiać z funkcjonariuszem, logiczne wytłumaczenie, zamiast pójść na udry i nie przyjmować mandatu - mówi adwokat Magdalena Wilk w specjalnym programie WP Koronawirus. 

Mandat za niewłaściwe zakupy? “Absurdalne”

Ekspertka została zapytana o to, co sądzi na temat zapowiedzi rzecznika prasowego Komendy Głównej Policji, który powiedział, że policjanci będą sprawdzać zawartość torby z zakupami, by zweryfikować, czy ktoś wyszedł w “słusznym” celu i ewentualnie ukarać mandatem. Wilk uznała te zapowiedzi za “absurdalne”.

Adwokat twierdzi, że takie wypowiedzi to środki mające na celu zastraszenie obywateli. - My musimy wiedzieć jakie są nasze prawa, jaka jest sytuacja prawna i co możemy zrobić żeby właśnie nie dać się zastraszyć i żeby móc w razie czego dać odpór takim - przepraszam - idiotycznym groźbom - powiedziała WP ekspertka.

Mandat za przebywanie na ogródku działkowym?

Specjalistka była również pytana o to, czy za przebywanie na ogródku działkowym grozi nam mandat. - W świetle prawa nikt nie może nas ukarać za samo przebywanie na działce, gdy już na nią dotrzemy - powiedziała Magdalena Wilk. 

- Musimy mieć możliwość zadbania o naszą własność. Tego nam nie można zabronić, żebyśmy swój majątek porzucili i nie dbali o niego. Więc przemieszczanie się na przykład w celu zasiania albo zebrania jakiś plonów albo chociaż wzięcia rzeczy z altanki moim zdaniem jest jak najbardziej uzasadnione - dodała ekspertka.

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Podczas zakupów on-line lawinowo wyciekły dane. Sprawdzono ile osób ucierpiało

Czytaj więcej >
Oszustwo na pocztę głosową

Polska i Świat

Oszuści znów atakują. Tym razem wybrali metodę na pocztę głosową

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie zwierząt

Czytaj więcej >
z ostatniej chwili

Polska i Świat

Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach. Wchodzą już od grudnia

Czytaj więcej >
Zasiłek opiekuńczy

Polska i Świat

Szkoły przechodzą na zdalne nauczanie, ZUS wypłaci zasiłki rodzicom. Jednak nie wszyscy mogą z nich skorzystać

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo Zdrowia wyśle SMS do niezaszczepionych. Wiadomość otrzyma 900 tys. osób

Czytaj więcej >