Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.03.2020. Epidemia koronawirusa. Samochodowy protest przedsiebiorcow, ktorzy w spacerowym tempie przejezdzaja pod centralnymi urzedami panstwowymi.
Piotr Molecki/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 14 Kwietnia 2020

Prawnik radzi, jak ustrzec się od natychmiastowego mandatu. Wystarczy zrobić jedną rzecz

Mandat to coraz częściej wystawiana kara za nieprzestrzeganie ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa. W programie WP Koronawirus adwokat Magdalena Wilk tłumaczyła, jak należy podejść do rozmowy z policjantem na temat kary, a także odpowiedziała na pytanie, czy można obecnie spędzać czas na ogródkach działkowych.

Mandat za mandatem

Policja coraz częściej wystawia mandaty w związku z łamaniem ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa. Podkom. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji poinformował, że policjanci wystawili już ponad 12 tys. mandatów, skierowano także blisko 3 tys. wniosków o ukaranie.

Czy mandatu można uniknąć? Na pewno ważny jest sposób, w jaki podejdziemy do rozmowy z policjantem, który chce nas ukarać. - Zawsze najlepiej jest porozmawiać z funkcjonariuszem, logiczne wytłumaczenie, zamiast pójść na udry i nie przyjmować mandatu - mówi adwokat Magdalena Wilk w specjalnym programie WP Koronawirus.

Rząd będzie zdejmował restrykcje. Minister zdrowia podał datęRząd będzie zdejmował restrykcje. Minister zdrowia podał datęCzytaj dalej

Mandat za niewłaściwe zakupy? “Absurdalne”

Ekspertka została zapytana o to, co sądzi na temat zapowiedzi rzecznika prasowego Komendy Głównej Policji, który powiedział, że policjanci będą sprawdzać zawartość torby z zakupami, by zweryfikować, czy ktoś wyszedł w “słusznym” celu i ewentualnie ukarać mandatem. Wilk uznała te zapowiedzi za “absurdalne”.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Agata Duda drży o przyszłość córki. Pierwsza dama ma poważne powody do obaw

Adwokat twierdzi, że takie wypowiedzi to środki mające na celu zastraszenie obywateli. - My musimy wiedzieć jakie są nasze prawa, jaka jest sytuacja prawna i co możemy zrobić żeby właśnie nie dać się zastraszyć i żeby móc w razie czego dać odpór takim - przepraszam - idiotycznym groźbom - powiedziała WP ekspertka.

Mandat za przebywanie na ogródku działkowym?

Specjalistka była również pytana o to, czy za przebywanie na ogródku działkowym grozi nam mandat. - W świetle prawa nikt nie może nas ukarać za samo przebywanie na działce, gdy już na nią dotrzemy - powiedziała Magdalena Wilk.

- Musimy mieć możliwość zadbania o naszą własność. Tego nam nie można zabronić, żebyśmy swój majątek porzucili i nie dbali o niego. Więc przemieszczanie się na przykład w celu zasiania albo zebrania jakiś plonów albo chociaż wzięcia rzeczy z altanki moim zdaniem jest jak najbardziej uzasadnione - dodała ekspertka.

Nowy sposób walki z wirusem w Polsce. Skuteczność metody potwierdzają kolejne laboratoriaNowy sposób walki z wirusem w Polsce. Skuteczność metody potwierdzają kolejne laboratoriaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ośrodek Caritas w Warszawie: jeden z pacjentów nie żyje
  2. Polska Agencja Atomistyki wydała komunikat na temat pożaru w Czarnobylu. Dotyczy on naszego kraju
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Premier: kolejne zmiany w obostrzeniach w Polsce będą do połowy maja
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News