Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Maliny polskim złotem. Jesteśmy światowym liderem produkcji
Radosław Święcki
Radosław Święcki 15.07.2021 02:00

Maliny polskim złotem. Jesteśmy światowym liderem produkcji

Jesteśmy unijnym liderem pod względem produkcji malin
Marek BAZAK/East News

Okazuje się, że jesteśmy unijnym liderem pod względem produkcji malin, jeśli zaś chodzi o świat to wyprzedzają nas tylko cztery państwa. Większość zbiorów przeznaczana jest na eksport, głównie do jednego z naszych sąsiadów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Polska jest unijnym liderem pod względem produkcji malin

  • W którym regionie uprawia się najwięcej malin

  • Do którego kraju owoce są najczęściej eksportowane

Maliny polskim złotem. Jesteśmy unijnym liderem

Maliny to obok truskawek owoce bez których niezwykle trudno wyobrazić sobie lato. Okazuje się, że jesteśmy piątym producentem tychże owoców na świecie, a jeśli chodzi o kraje należące do Unii Europejskiej - liderem (w ubiegłym roku mogliśmy poszczycić się 51 proc. udziałem w produkcji). Informuje o tym Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Bycie unijnym liderem pod względem produkcji malin to bez wątpienia powód do dumy. Jeśli zaś chodzi o świat, to wyprzedzają nas jedynie Rosja, Meksyk, Serbia oraz Stany Zjednoczone.

Jeśli chodzi o skalę produkcji w naszym kraju, to maliny zajmują trzecie miejsce po truskawkach i porzeczkach (23 proc. udział w zbiorach owoców jagodowych w zeszłym roku).

Areał uprawy tychże owoców na przestrzeni ostatniej dekady - jak podaje za Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa Polska Agencja Prasowa - kształtował się w przedziale 27–30 tys. ha, a jak wskazywały szacunki Głównego Urzędu Statystycznego, zbiory malin w naszym kraju wahały - w zależności od pogody - w granicach od ok. 80 tys. ton (w nieurodzajnych latach 2015 i 2019) do blisko 130 tys. ton (2016 r.). W ubiegłym roku zebrano 116 tys. ton malin. Z kolei średnie plony owoców wynosiły w latach 2012-2020 ok. 2,6-4,5 t/ha.

W których regionach naszego kraju malin uprawia się najwięcej? Zdecydowanym liderem jest tu województwo lubelskie, gdzie zbiory w latach 2012-2019 stanowiły 71-85 proc. krajowej produkcji malin.

Duża część krajowych zbiorów przeznaczana jest na eksport (w przypadku świeżych malin było to w latach 2012-2020 od 7 do 23 proc. zbiorów, zaś w przypadku mrożonych malin od 41 do 73 proc.). Na przestrzeni ostatniej dekady wywóz malin mrożonych wyniósł od 47 do 64 tys. ton.

Eksport głównie do Niemiec

Największym odbiorcą malin mrożonych z naszego kraju były Niemcy, gdzie wwieziono od 16,3 tys. ton do 20,9 tys. ton, co stanowiło ok. jedną trzecią wolumenu eksportu owoców.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zwraca uwagę, że eksport świeżych malin odbywa się na mniejszą skalę niż mrożonych. W latach 2012-2020 wyeksportowano ich od 8 do blisko 20 tys. ton. Tu również głównym odbiorcą byli nasi zachodni sąsiedzi do których trafiło od 51 do 63 proc. łącznego wolumenu eksportu owoców.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Owoce