Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Maksymalna kwota ulgi to aż 100 tys. zł. Odliczyć można sprzęt AGD
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 29.03.2024 10:31

Maksymalna kwota ulgi to aż 100 tys. zł. Odliczyć można sprzęt AGD

pieniądze
Fot. materiały własne

Kuchenka, piekarnik czy lodówka, to tylko niektóre ze sprzętów AGD, które można odliczyć w ramach jednej z ulg. Dzięki niej podatnik może zostać zwolniony także z opodatkowania dochodów, uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości. To łatwy i niezwykle popularny sposób na to, by kupując np. nowe mieszkanie, wiele zaoszczędzić. Wyjaśniamy, o co dokładnie chodzi i o jakich kwotach mowa.

Ulga mieszkaniowa nie dla wszystkich

Rozwiązanie, mogące z pewnością być ręką wyciągniętą do osób, które sprzedały nieruchomość, a uzyskane w ten sposób środki przeznaczyły na inne cele mieszkaniowe, to ulga mieszkaniowa. Dzięki niej możliwe jest odliczenie od podatku zakupionych sprzętów AGD, a tym samym zaoszczędzenie sporej ilości gotówki. Niestety, z tego wsparcia nie wszyscy mogą skorzystać.

Ulga mieszkaniowa dedykowana jest podatnikom, którzy nieruchomość sprzedali tylko w ciągu pięciu lat od jej nabycia, przeznaczyli środki ze sprzedaży na nowy cel mieszkaniowy w ciągu trzech lat od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż, a także złożyli zeznanie podatkowe PIT-39 wraz z odpowiednimi załącznikami.

Co istotne, ulga ta nie obejmuje wydatków na zakup nieruchomości luksusowych, tj. jachtów, prywatnych samolotów lub nieruchomości zlokalizowanych poza Polską. Odliczeniu nie podlegają też wydatki poniesione przed nabyciem nieruchomości, z wyjątkiem odsetek od kredytu hipotecznego. Maksymalna kwota ulgi mieszkaniowej w 2024 r. wynosi 100 000 zł.

Wygrał 19 mln zł w Lotto. Trudno uwierzyć, jaki zapłaci podatek

Jakie sprzęty można odliczyć w ramach ulgi mieszkaniowej?

Mówiąc o uldze mieszkaniowej konieczne jest również zaznaczenie, że środki po sprzedaży nieruchomości można przeznaczyć nie tylko na zakupienie kolejnego lokalu mieszkalnego, ale też spółdzielczego prawa do własności albo nabycie gruntu.

Ulgę mieszkaniową odliczyć można w przypadku zakupu sprzętu AGD, np.:

  • kuchenki gazowej, elektrycznej lub gazowo-elektrycznej;
  • płyty indukcyjnej;
  • piekarnika, okapu, zmywarki, pralki, lodówki;
  • szafki, która stanowi element mocowania umywalki w ramach kompletu;
  • oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego;
  • mebli mających trwały związek z lokalem i tych wykonanych na indywidualne zlecenie (szafy wnękowe, pawlacze)
  • mebli w zabudowie kuchennej

Ulga mieszkaniowa 2024. Te formalności musisz załatwić

Ulga mieszkaniowa 2024 nie zostanie rozliczona, jeśli nie dopełnimy wszystkich koniecznych formalności. Należy zatem wypełnić wspomniany druk PIT-39 i wskazać w nim odpowiednie informacje. Chodzi np. o wysokość uzyskanego dochodu ze sprzedaży nieruchomości, wydatki poniesione na cele mieszkaniowe, kwotę podatku, która nie będzie podlegać zwolnieniu.

ZOBACZ: Prąd może być tańszy, trzeba złożyć wniosek. Zostało tylko kilka dni

Oprócz tego, do zeznania podatkowego trzeba dołączyć umowę sprzedaży nieruchomości i faktury/rachunki za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe. Załącznikami muszą być ponadto dokumenty potwierdzające przeznaczenie środków ze sprzedaży nieruchomości na nowy cel mieszkaniowy. Zeznanie PIT-39 i załączniki trzeba dostarczyć do urzędu skarbowego do końca kwietnia roku następującego po roku, w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości.

Źródło: Interia, bezpiecznapodroz.org