BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News.

biznesinfo.pl

Luzowanie obostrzeń od dzisiaj. Znamy już decyzję rządu

28 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Luzowanie obostrzeń to niewątpliwie zabieg, którego potrzebuje Polska jak długa i szeroka. Ograniczenia w handlu, usługach i życiu codziennym doprowadziły do ciężkiej sytuacji w gospodarce, ale także przyniosły swe negatywne efekty do domów Polaków, co widać w coraz mniej spokojnym społeczeństwie. Wygląda jednak na to, że w końcu, wraz z początkiem maja rusza fala luzowania obostrzeń.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie obostrzenia rząd luzuje,

  • Kluczowe daty powrotu do normalności,

  • Które branże będą odblokowywane jako ostatnie,

Luzowanie obostrzeń. Znamy już plan

Znamy już plan rządu w kwestii luzowania obostrzeń. Dziś podczas specjalnej konferencji Mateusza Morawieckiego ujawniony został plan odmrażania gospodarki i życia społecznego w Polsce. Przedstawiony przez Morawieckiego plan zakłada, że pierwsze branże odczują mniejszy uścisk obostrzeń jeszcze przed weekendem majowym.

Rząd przedstawił harmonogram rozmrażania gospodarki w poszczególnych terminach maja. Zacząć się ma już 1 maja, a kolejne luzowanie obostrzeń będzie odbywało się w następujących po sobie odstępach kilkudniowych. Tym samym konkretne daty wchodzenia w życie następnych załagodzeń to 1 maja, 4 maja, 8 maja, 15 maja oraz 29 maja.

Wraz z 1 maja znów dozwolone będzie uprawianie aktywności sportowych na świeżym powietrzu. Wrócić mają także częściowo baseny i zamknięte obiekty sportowe dla grup dzieci i młodzieży. Ich większe otwarcie nastąpić ma już 3 dni później, kiedy to 4 maja do użytku powrócić mają także kryte obiekty sportowe, co do których wprowadzone zostają jednolite zasady na terenie całej Polski.

Luzowanie obostrzeń 4 maja

4 maja do szkół po majówce wrócą dzieci z klas 1-3, zostaną otwarte sklepy budowlane, galerie sztuki, muzea. Swoją pracę wznowią też galerie handlowe oraz zmieniony zostanie limit wiernych w świątyniach do 1 osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni.

Luzowanie obostrzeń 8 maja

Na 8 maja rząd zaplanował otwarcie hoteli. Przy obłożeniu sięgającym 50 proc. miejsc będą mogły wrócić do działania, ale z wyłączeniem restauracji znajdujących się w tych obiektach oraz sekcji wellness & spa.

Luzowanie obostrzeń 15 maja

Kolejne duże luzowanie obostrzeń czeka nas tydzień później, w połowie maja. 15 maja bowiem rusza gastronomia zewnętrzna. Na świeżym powietrzu zjemy i wypijemy przy utrzymaniu reżimu sanitarnego. Otwarta zostanie także kultura - kina i teatry na świeżym powietrzu będą mogły przyjmować z maksymalnie 50-procentowym obłożeniem.

Tego samego dnia ruszą też imprezy okolicznościowe na świeżym powietrzu do limitu 25 uczestników. Przy 25 proc. zajętości miejsc dla widzów odbywać się będą mogły również wydarzenia sportowe pod gołym niebem. 15 maja do szkoły zaś wrócą częściowo uczniowie klas 4-8 oraz 1-4 szkół średnich. Rozpocznie się dla nich bowiem krótki okres nauki hybrydowej.

Maseczki pod gołym niebem do zniesienia

Tego dnia też zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej na świeżym powietrzu. To sensacyjna wiadomość, ponieważ dotąd maseczki pod gołym niebem obowiązkowe były w całej Polsce od 10 października 2020 roku. To najdłużej obowiązujące dotąd ograniczenie tej pandemii.

Rząd zastrzegł sobie jednak, że zniesienie obowiązku będzie możliwe dopiero przy założeniu, że 15 maja w Polsce będzie mniej zakażeń niż 15 zakażonych na 100 tys. osób. Dodatkowo niezmienny pozostaje obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach użyteczności publicznej.

Luzowanie obostrzeń 29 maja

Ostatnia data w rządowym harmonogramie luzowania obostrzeń to 29 maja. Wówczas ruszy gastronomia wewnętrzna, do 50 proc. obłożenia lokalu. Liczba osób biorących udział w imprezach okolicznościowych zwiększy się do 50 osób.

Otwarte zostaną także kina i teatry do 50 proc. zajętości miejsc. Podobne obłożenie będzie miało miejsce w wypadku obiektów sportowych, które od tego dnia otwarte będą już dla wszystkich. Całkowicie odblokowana zostanie także edukacja dla uczniów wszystkich klas.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >