Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Lody w nadmorskich lodziarniach. Wyniki kontroli Sanepidu są niepokojące
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 19.07.2023 11:55

Lody w nadmorskich lodziarniach. Wyniki kontroli Sanepidu są niepokojące

lody
Domena publiczna

Sanepid, jak co roku, zbadał lody z automatów w nadmorskich lodziarniach w województwie zachodniopomorskim. Wykrył szkodliwe dla zdrowia bakterie niemal w 42 proc. badanych próbek.

Niepokojące wyniki kontroli

Sanepid pobrał do badań w sumie 215 próbek lodów, z czego 42 proc. zakwestionował.  Paweł Mayko z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie poinformował w rozmowie z TVN24, że w 90 próbkach z 18 partii lodów wykryto bakterie.

– Nie wykryto bakterii chorobotwórczych, takich jak salmonella. Mówimy o zawyżonej ilość bakterii Enterobacteriacae, która może powodować dolegliwości jelitowe, szczególnie u dzieci – precyzuje Paweł Mayko.  Jak wyjaśnił, ich obecność wynika z niewystarczającej higieny, braku dezynfekcji automatów. 

Bakterie te mogą powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Kontrola żywności

W wyniku kontroli sanepid nakazał także w decyzjach administracyjnym 11 lokalom natychmiastową poprawę procesów mycia i dezynfekcji powierzchni produkcyjnych. Dopóki tego nie zrobią, sanepid zakazał im produkcji i sprzedaży lodów.

Kontrole przeprowadzane w ramach urzędowej kontroli żywności nie są zapowiadane. Wyjątek stanowią kontrole przeprowadzane na wniosek podmiotu przed rozpoczęciem działalności gastronomicznej, kiedy zakład jest przygotowany do działalności, ale jeszcze nie wydaje żywności.

Podczas kontroli sprawdzane są m.in. czystość pomieszczeń i sprzętu, zaopatrzenie w wodę, stan zdrowia personelu czy procedury opracowane przez zakład.

 

Jak uniknąć zatrucia pokarmowego?

Objawami zatrucia żołądka są nudności, wymioty, ból brzucha i biegunka. W niektórych przypadkach zatrucie może przybrać ostrą formę, która wymaga pomocy lekarskiej.

Aby uniknąć zatrucia warto kupować lody w punktach, które budzą zaufanie pod względem higieny, lub lody fabrycznie zapakowane, które nie noszą śladów rozmrożenia, tzn. mają oryginalny kształt i nie są pokryte lodem. Jeśli jednak dojdzie do zatrucia zaleca się zażywanie priobiotyków, które wzmocnią florę bakteryjną przewodu pokarmowego oraz picie dużej ilości wody.

Tagi: kontrola