Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zasięgnij porady specjalisty. Miliony Polaków mogą uzyskać nieodpłatną pomoc
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 19.07.2023 10:58

Zasięgnij porady specjalisty. Miliony Polaków mogą uzyskać nieodpłatną pomoc

Kobieta z rachunkami i pieniędzmi
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Niewiele osób może zdawać sobie sprawę z tego, że w Polsce można skorzystać z nieodpłatnych porad prawnych, obywatelskich i mediacji. 

Bezpłatna pomoc prawna

Osoby, które mają ograniczone środki finansowe mogą skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. W ten sposób można zaoszczędzić sporo pieniędzy i uzyskać opinię oraz pomoc specjalisty np. w napisaniu prośby o rozłożenie długu na raty lub zawarciu ugody z sąsiadem w spornej sprawie. Można również rozwiązać problemy ze spadkiem, uzyskać poradę w sprawie związanej z pracą, czy nawet pomoc w złożeniu reklamacji w sklepie.

Podwyżka tego podatku obejmie wielu Polaków. Od stycznia rekordowe stawki

Różne formy darmowej pomocy

Nieodpłatna pomoc prawna, porady obywatelskie i mediacja organizowane są przez Ministerstwo Sprawiedliwości w 1500 punktach w całej Polsce. 

Ze strony rządowej dowiadujemy się, że doradca obywatelski zaproponuje działania dostosowane do konkretnej sytuacji, wskaże na prawa i obowiązki, a w razie potrzeby pomoże sporządzić plan działania i zrealizować go. 

Prawnik udzieli nieodpłatnej pomocy prawnej, przygotuje projekt pisma o zwolnienie z kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu. 

Natomiast osoby, które znajdują się w sytuacji konfliktowej i chcą rozwiązać problem bez angażowania sądu, mogą skorzystać z nieodpłatnej mediacji.

Urzędnicy biorą pod lupę zakaz dzielenia kont na Netfliksie. Platformie grozi wysoka kara.

Co należy wiedzieć?

Pomoc można uzyskać w każdym z blisko 1500 punktów, które zlokalizowane są w każdym powiecie w całym kraju, nawet poza swoim miejscem zamieszkania

Przysługuje ona każdej osobie, której nie stać na skorzystanie z odpłatnej pomocy prawnej oraz przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą

Czas oczekiwania na wizytę zależy od liczby osób, które zgłoszą się do danego punktu, jednak często zdarza się, że można uzyskać nieodpłatną pomoc w tym samym dniu, w którym zapiszemy się na poradę.

Tagi: pomoc