Lidl odkupił od rolnika ponad tysiąc ton buraków
Birit Schenk (Birit), CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons
Autor Wiktoria Pękalak - 13 Stycznia 2021

Lidl na ustach całej Polski. Sieciówka zaskoczyła, wszystko przez nietypowe buraki

Lidl podjął świetną inicjatywę, dzięki której tysiące ton buraków zamiast do kosza trafi na stoły Polaków. Niemiecka sieć kupiła od polskiego rolnika warzywa, których nikt nie chciał kupować ze względu na nietypowy kształt.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego nikt nie chciał kupić buraków od polskiego rolnika,
  • Dlaczego Lidl zdecydował się kupić warzywa,
  • Jakie Lidl podejmuje inicjatywy, by zminimalizować marnowanie żywności.

Lidl na marnowanie jedzenia nie pozwala

Lidl zdecydował się odkupić od pana Mieczysława Miszczaka spod Łęczycy w woj. łódzkim ponad tysiąc ton buraków po tym, jak w programie “Interwencja” opisano historię rolnika, który nie mógł sprzedać ogromnej ilości warzyw ze względu na ich nietypowy kształt.

Panu Mieczysławowi, w związku z brakiem zainteresowania nabywców na jego buraki groziły ogromne starty finansowe. Uprawa warzyw pochłonęła bowiem ok. 150 tys. zł. Same nasiona potrzebne do inwestycji pochłonęły 20 tys. zł, przez co pan Mieczysław znalazł się w bardzo trudnej sytuacji.

- Są krzywe, takie znaki zapytania, różności, dziwactwa. Jak dwa się złoży, to wychodzi takie ładne serce. Mam podpisaną umowę z odbiorcą, ale towar musi spełniać normy - opisywał swoją sytuację cytowany przez portal gazeta.pl rolnik.

Pan Mieczysław tłumaczył, że sklepy i przetwórnie skupują jedynie buraki, które mieszczą się w odpowiednich normach od 3 do 5 cm.

No i mamy kolejną podwyżkę. URE zatwierdziło nową stawkę, znamy kwotyNo i mamy kolejną podwyżkę. URE zatwierdziło nową stawkę, znamy kwotyCzytaj dalej

Po tym, jak historia rolnika i nieidealnych buraków obiegła media, Lidl zdecydował się na fantastyczny krok, który pozwolił uchronić rolnika przed bankructwem, a towar przed zmarnowaniem.

Miło mi poinformować, że Lidl Polska właśnie wykupił część "niedoskonałych" buraków, o których państwo informowali w ubiegłym tygodniu. W ten sposób rolnik ograniczy straty finansowe, a Lidl Polska, oprócz wsparcia dostawcy, zrealizuje kolejne działanie w duchu zero waste - przekazał Lidl cytowany przez portal.

Lidl wzorem dla wszystkich

Lidl zdecydował się na kupno buraków, ponieważ wierzy, że wspólnymi działaniami uda się zapobiegać tego typu sytuacjom, w których tony jedzenia miałyby trafić do kosza.

O sprawie Pana Mieczysława Miszczaka dowiedzieliśmy się z mediów. Zgłosiliśmy się od razu do rolnika z propozycją zakupu niedoskonałych warzyw. Wierzymy, że klienci mimo to wykorzystają buraki w kuchni i w ten sposób wspólnymi siłami unikniemy zmarnowania buraków - informował dalej Lidl, który już wcześniej podejmował działania związane z ograniczeniem marnowania jedzenia.

Jako społecznie odpowiedzialna firma, wierzymy, że przeciwdziałanie marnowaniu żywności to jedno z naszych najważniejszych zadań. Podejmujemy w tym zakresie wiele działań, współpracujemy z Federacją Polskich Banków Żywności, prowadzimy autorski projekt "kupuję nie marnuję", w ramach którego przeceniamy nawet do -70% żywność o zbliżającym się terminie przydatności do spożycia, ale w pełni wartościową oraz prowadzimy działania doraźne - wyjaśniła niemiecka firma.

Pan Mieczysław skomentował już całą sprawę. Cieszę się, że mój apel medialny został wysłuchany [...] To dla mnie spora ulga, odetchnął rolnik.

Lidl poinformował, że osobliwe buraki będą sprzedawane taniej niż w standardowej cenie. Za kilogram tego niezwykle istotnego i zdrowego składnika kuchni polskiej zapłacimy 99 groszy (regularna cena buraków to 3-5 zł za kg), przekazał portal.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News