BiznesINFO.pl
EN 01201039 0004

East News

Lekarze specjaliści nie mogą zacząć pracy. Zabrakło papieru na ich dyplomy

29 Lipca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Wiosną ponad dwa tysiące lekarzy zdało egzaminy specjalizacyjne, jednak nadal nie mogą korzystać z uprawnień. Jak ustalił Salon24.pl, powodem jest brak papieru do drukowania dyplomów.

Nowe przepisy w sprawie dyplomów

12 lipca weszły w życie nowe przepisy dotyczące dyplomów lekarskich. Obecnie dyplomy muszą być drukowane na specjalnym papierze z zabezpieczeniami, który dostarcza Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Problem w tym, że papieru zabrakło w Centrum Egzaminów Medycznych odpowiedzialnych za przyznawanie uprawnień specjalizacyjnych.

Ponad dwa tysiące lekarzy zdało wiosną egzaminy specjalizacyjne, ale wciąż nie mogą korzystać ze swoich nowych uprawnień. Wszystko przez brak specjalnego papieru, na którym mają być wydrukowane ich dyplomy. — Problemem jest to, że w erze informatyzacji lekarze muszą czekać na jakiekolwiek zaświadczenia — mówi Onetowi Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Przez brak papierowych dyplomów, lekarze specjaliści nie mogą wykonywać swoich obowiązków. Jak informuje Salon24.pl, medycy nie są zatrudnieni jako specjaliści, a więc formalnie nie mają prawa prowadzić leczenia pacjentów czy rozpocząć kolejnej specjalizacji. 

Odpowiedź ministerstwa

Ministerstwo Zdrowia skomentowało sprawę na Twitterze. "Dyplom PES (państwowego egzaminu specjalizacyjnego — red.), zgodnie z nowymi przepisami, ma wysoki standard bezpieczeństwa. Ale teza o niemożliwości leczenia bez tego dokumentu to kłamstwo. CEM wydaje na bieżąco zaświadczenia. Zdanie egzaminu i ukończenie szkolenia jest równoznaczne z możliwością leczenia jako specjalista" 

"Dyplom PES, zgodnie z nowymi przepisami, ma wysoki standard bezpieczeństwa. Ale teza o niemożliwości leczenia bez tego dokumentu to kłamstwo. CEM wydaje na bieżąco zaświadczenia. Zdanie egzaminu i ukończenie szkolenia jest równoznaczne z możliwością leczenia jako specjalista" - tłumaczy rzecznik resortu zdrowia na Twitterze.

Łukasz Jankowski w rozmowie z Onetem oznajmił, że CEM ma wydawać zaświadczenia, jednak taka decyzja zapadła dopiero po jego rozmowie z dyrektor centrum. Wcześniej CEM odmawiał wydawania zaświadczeń, powołując się na brak podstawy prawnej. 

Komunikat MZ skomentował w swoich mediach społecznościowych prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie Michał Bulsa: "Wyjątkowo ciekawa teza biorąc pod uwagę, że każdy pracodawca chce dyplom a nie zaświadczenie.

Po publikacji artykułu do redakcji biznesinfo.pl wpłynął komentarz od PWPW S.A. w tej sprawie: "Wobec pojawiających się w przestrzeni medialnej doniesień na temat opóźnień w dostawie blankietów dyplomów specjalisty lekarza i lekarza dentysty, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych informuje, że realizuje zamówienie na ten produkt zgodnie z uzgodnionymi terminami, wynikającymi z procesu technologicznego. Spółka nie ma opóźnień w realizacji zamówienia. PWPW dokłada wszelkich starań, aby zamówione blankiety dyplomów zostały przekazane jak najszybciej."

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Flaga ONZ

Polska i Świat

Rezolucja potępiająca aneksję terytoriów Ukrainy odrzucona. Rosja skorzystała z prawa weta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Michał Dworczyk złożył rezygnację. Już nie jest szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Czytaj więcej >
Piraci zaatakowali statek "Port Gdynia"

Polska i Świat

Wprowadzono drugi stopień zabezpieczenia portów morskich

Czytaj więcej >
sejm

Polska i Świat

Debata o wydłużeniu kadencji samorządów. Tylko PiS głosuje za projektem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >