Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Fantastyczne informacje od Biomedu. Polacy coraz bliżej stworzenia leku na koronawirusa
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.09.2020 02:00

Fantastyczne informacje od Biomedu. Polacy coraz bliżej stworzenia leku na koronawirusa

Lek na koronawirusa powstaje także w Polsce. Notowania polskiej spółki na giełdzie rosną.
Pixabay/jarmoluk

Lek na koronawirusa od polskiej firmy

Prace nad opracowaniem leku na koronawirusa trwają. To bardzo dobra informacja, zwłaszcza że Biomed-Lublin jest polską spółką. Jeszcze w połowie sierpnia firma informowała, że pod koniec października lek będzie gotowy, by poddać go badaniom klinicznym.

- Zakończył się proces wytwarzania substancji czynnej Immunoglobulina anty SARS-CoV-2 z osocza ozdrowieńców, tj. osób po przebytej infekcji wirusowej SARS-CoV-2, zaś na 23 września 2020 r. zaplanowano proces aseptycznego rozlewu preparatu do ampułek – informowała spółka w komunikacie.

Już jutro ma odbyć się proces sterylnego rozlewu leku do ampułek. Biomed informował wcześniej, że celem spółki jest wyprodukowanie ok. 3 tys. ampułek leku.

W dalszym ciągu immunoglobulina anty SARS-CoV-2 ma zostać poddana badaniom jakościowym, w tym badaniu stabilności i zostanie przekazana do badań klinicznych w ośrodkach w: Białymstoku, Bytomiu, Lublinie i Warszawie.

Według planów, lek ma zostać zwolniony do niekomercyjnych badań w czwartym kwartale bieżącego roku.

Biomed-Lublin to polska firma farmaceutyczna, która działa od 1944 roku. Firma produkuje preparaty lecznicze, w tym: leki na receptę, wyroby medyczne i odczynniki laboratoryjne, które stosuje się w laboratoriach biochemicznych i medycznych.

Odkąd firma rozpoczęła prace nad lekiem na koronawirusa, jej notowania giełdowe gwałtownie wzrosły. Jeszcze na początku bieżącego roku jedna akcja firmy kosztowała zaledwie 1 zł, jednak na przełomie lipca i sierpnia jej notowania gwałtownie wzrosły - nawet do 30 zł.

W poniedziałek akcje potaniały o 6,12 proc., jednak fakt, że lek przeszedł kolejny etap badań zdecydowanie zadowolił inwestorów, podaje portal money.pl.

Tagi: Giełda leki