BiznesINFO.pl
Legnica w śmieciach

Wikimedia Commons/Acabashi, CC BY-SA 4.0

Legnica: Radny od kilku miesięcy zbiera śmieci. Urzędnicy grożą mu mandatem

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Legnica znalazła się na ustach całej Polski za sprawą radnego Piotra Niemca, który stara się zachęcić obywateli do dbania o najbliższe środowisko. Samorządowiec od kilku miesięcy zbiera śmieci do worków i ustawia je przy przystankach autobusowych, gdzie c

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Z jakim problem mierzy się Legnica

  • Jakie działania podejmuje radny Piotr Niemiec

  • Co na ten temat sądzą urzędnicy

Brudna Legnica. Radny zachęca do walki ze śmieciami

Legnica, podobnie jak inne polskie miasta, od dawna zmaga się z problemem porozrzucanych śmieci. Piotr Niemiec, radny Koalicji Obywatelskiej, postanowił zrobić pierwszy krok, aby go rozwiązać. Od stycznia 2021 r. w mediach społecznościowych nagłaśnia autorską akcję „Podnieś 5”. Codziennie podnosi co najmniej pięć odpadów i w ten sposób chce dać przykład mieszkańcom, aby zadbali o najbliższe otoczenie.

Portal tulegnica.pl donosi, że radny zbiera w Legnicy puszki, butelki i papiery. Następnie wrzuca je do śmietników lub pakuje do worków, które ustawia np. przy przystankach autobusowych. Po tak przeprowadzonej akcji sprzątania Piotr Niemiec telefonuje do Zarządu Dróg Miejskich w Legnicy, aby zabrano odpady.

Urzędnicy upominają radnego Legnicy i grożą mu mandatem

Jednak prośrodowiskowa akcja radnego nie spodobała się urzędnikom z Legnicy. W trakcie poniedziałkowej sesji rady miasta Niemiec przeczytał zawiadomienie od ZDM Legnica w sprawie odebrania śmieci pozostawionych przy przystanku Jaworzyńska-Borsucza. Reakcja uczestników spotkania była zaskakująca.

Urząd upomniał radnego, że tak naprawdę zanieczyszcza miejsca publiczne. Ostrzegał go, że za tego typu działania grozi grzywna rzędu 500 zł lub nagana. Urzędnicy ocenili, że Niemiec poprzez swoją akcję de facto zezwala mieszkańcom Legnicy na rozrzucanie śmieci i wcale nie zachęca ich do dbania o środowisko.

Alternatywną metodę walki ze śmieciami zaproponował radnemu ZDM Legnica. Zdaniem zarządu Niemiec może samodzielnie dostarczać odpady do PSZOK-u. - To są bareizmy w najczystszej postaci - skomentował pismo ZDM radny Legnicy Łukasz Laszczyński (PiS).

Piotr Niemiec konsekwentnie twierdzi, że Legnica „tonie w śmieciach” i nie zamierza rezygnować ze swoich aktywności. Ma wsparcie dyrektora sanepidu w Legnicy. Jacek Watral stwierdził, że Niemiec mobilizuje mieszkańców, wykazuje się obywatelską postawą i przy okazji unaocznia nieudolne działania służb w Legnicy.

Radni apelują o zdecydowane działania

Zdaniem samorządowców wina leży przede wszystkim w działaniach prezydenta Tadeusza Krzakowskiego. W trakcie ostatniej, burzliwej sesji rady miejskiej Maciej Kupaj (KO) zarzucił mu, że Legnica jest „zasyfionym miastem”, ponieważ nie są podejmowane działania na poziomie centralnym.

Radni zwrócili uwagę, że mimo próśb w dalszym ciągu nie pojawiły się woreczki do zbierania psich odchodów. Piotr Niemiec wskazywał na brak tabliczek z informacją o karach za niesprzątanie śmieci. Jego zdaniem dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie tzw. fotopułapek.

Portal tulegnica.pl wskazuje, że swoje pretensje zgłosił również Łukasz Laszczyński z PiS. W jego ocenie Legnica mogłaby skutecznie walczyć z zalegającymi śmieciami, gdyby na ulicach pojawili strażnicy miejscy i policjanci, którzy kontrolowaliby zachowania mieszkańców.

Reakcja prezydenta była zdawkowa. Tadeusz Krzakowski zapewnił radnych, że już wystąpił z wnioskiem do policji o zwiększenie liczby patroli. Zaznaczył jednak, że komenda w Legnicy zmaga się z brakami kadrowymi.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Mateusz Morawiecki: Pierwsze pieniądze unijne wpłyną na przełomie tego i przyszłego roku. No nie do końca

Polska i Świat

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o natychmiastowych dymisjach

Czytaj więcej >
Policja

Polska i Świat

Policja rusza ze specjalną akcją na drogach. Kierowcy mają się czego obawiać, mandaty 2500 zł

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W Odrze pojawiają się śnięte ryby, Niemcy zaczęli badać sprawę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rosyjski samolot zbliżył się bardzo blisko Alaski. Amerykanie interweniują

Czytaj więcej >

Polska i Świat

PKO BP podjął decyzję. Jest zmiana na stanowisku prezesa banku

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Radio Zet: PKO BP zmieni prezesa. Nagła roszada w największym polskim banku

Czytaj więcej >