Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Laptopy dla uczniów już w szkołach. Wiemy, co się na nich znajdzie
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 04.09.2023 10:33

Laptopy dla uczniów już w szkołach. Wiemy, co się na nich znajdzie

Laptopy w szkołach
Domena publiczna

Pierwsze laptopy objęte rządowym projektem już trafiły do szkół. Tak wynika ze słów wiceministra cyfryzacji, Pawła Lewandowskiego. Wiemy również, co znajdzie się na laptopach w kontekście programów i systemów operacyjnych.

Laptopy w szkołach

Program cyfryzacji szkół obejmuje wszystkie szkoły podstawowe w Polsce. Jak wynika z informacji Ministerstwa Cyfryzacji, łącznie sprzęt komputerowy ma otrzymać 394 tys. czwartoklasistów.

Komputery, zgodnie z ustawą, nie będą jednak przekazywane bezpośrednio uczniom. Sprzęt odebrać mogą jedynie rodzice po podpisaniu umowy ze szkołą, która obejmuje m.in. zakaz sprzedaży przez 5 lat. Laptopa nie trzeba również oddawać w momencie zmiany szkoły.

Co więcej, jak zauważa Ministerstwo Cyfryzacji, korzystanie z laptopów będzie dozwolone nie tylko na lekcjach informatyki. Pozwala na to bowiem obowiązująca podstawowa programowa.

Wiceminister: wyrównujemy szanse

Z wypowiedzi wiceministra cyfryzacji Pawła Lewandowskiego podczas konferencji prasowej w Szkole Podstawowej nr 12 im K. Makuszyńskiego w Otwocku wynika, że program laptopów dla czwartoklasistów ma za zadanie wyrównywać szanse uczniów. Jego start oznacza z kolei zamknięcie ery “szkoły dwóch prędkości”. Uczniowie mogą zyskiwać kompetencje cyfrowe zarówno w domu, jak i w szkole.

Z drugiej strony, cytowany przez Ministerstwo Cyfryzacji prezydent Otwocka Jarosław Tomasz Margielski zauważył na konferencji, że młode pokolenie wymaga szczególnej uwagi i pieczy. Internet bowiem nie zastąpi szkoły, nauczycieli i przyjaciół.

Co znajdzie się na laptopach

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, jeden z modeli laptopów który otrzymają uczniowie to ASUS ExpertBook B1502CBA. Z kolei według informacji portalu dziennik.pl, na każdym z nich wygrawerowane zostanie godło Polski - ma to na celu utrudnić naruszenia związane m.in. z próbami sprzedaży urządzenia.

Co natomiast znajdzie się na komputerach? Dziennik.pl podaje, że na laptopach będzie zainstalowany system operacyjny Windows 11. Z kolei kwestia programów zależy już od rodziców oraz uczniów - nie ma pod tym kątem ograniczeń.