Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Setki tysięcy Polaków dostanie darmowe laptopy. Jest decyzja Sejmu
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 29.05.2023 21:37

Setki tysięcy Polaków dostanie darmowe laptopy. Jest decyzja Sejmu

Klasa w szkole
Iberion

Ustawa o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli została uchwalona 26 maja przez Sejm. Można się już cieszyć, chociaż do samego wejścia aktu w życie pozostało jeszcze trochę czasu - teraz bowiem zajmie się nim Senat.

Będą laptopy dla uczniów szkół

Jak wynika z informacji Portalu Samorządowego, spośród 434 posłów biorących udział w głosowaniu, przeciwko było tylko 11. Wśród odrzuconych poprawek znalazła się m.in. jedna autorstwa Koalicji Obywatelskiej, według której uczniowie mogliby otrzymać także tablety.

Teraz ustawą zajmie się Senat. Czasu do wejścia nowego aktu w życie zostało już mało - sprzęt komputerowy ma trafić do uczniów już w najbliższym roku szkolnym, a konkretnie - do końca grudnia.

Jeden laptop dla ucznia

W przeciwieństwie do tego co się mówi, uczniowie klas czwartych szkół podstawowych nie otrzymają sprzętu bezpośrednio do ręki w szkole. Nauczyciele będą je przekazywać ich rodzicom, którzy będą związani umową z organem prowadzącym placówkę.

Jak informuje Portal Samorządowy, każdy uczeń będzie miał jednego laptopa, który nie będzie mógł zostać sprzedany przez 5 lat. Nie będzie również podlegał zwrotowi w przypadku zmiany klasy lub placówki.

Nauczyciele również otrzymają benefity

Kadra pedagogiczna również została objęta zapisami ustawy. Oprócz przekazania laptopa rodzicom, nauczyciele otrzymają od rządu bon w wysokości 2500 zł na zakup laptopa dla siebie.

Z informacji Portalu Samorządowego wynika, że nauczyciele ze szkół niepublicznych również otrzymają bony - tego zapisu nie było w pierwotnej wersji ustawy. Bony nie będą mogły zostać przeznaczone ani wymienione na inne rzeczy, a laptopy również będą objęte pięcioletnim zakazem sprzedaży.

Tagi: Edukacja