L4 już niedługo dostaniesz przez telefon - zapowiada ministerstwo rodziny
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. Marszalkowska. 24.04.2018. n/z Rozmowa na ulicy przez telefon komorkowy.
Autor Maria Glinka - 5 Marca 2020

L4 weźmiesz przez telefon. Nowe rozwiązanie usprawni branie zwolnienia chorobowego

L4 będzie można uzyskać poprzez telefoniczną konsultację z lekarzem? Niewykluczone. Jednak na wejście w życie nowego rozporządzenia, zawierającego to innowacyjne rozwiązanie, trzeba będzie jeszcze poczekać.

L4 bez osobistej wizyty w przychodni

L4 będzie mógł wystawić lekarz na podstawie rozmowy telefonicznej z pacjentem, który ma gorączkę i czuje się na tyle źle, że nie może pojawić się w gabinecie. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg oświadczyła, że rozporządzenie, które określa szczegóły takiego działania ma być reakcją na rozprzestrzeniającego się koronawirusa – podaje Business Insider Polska.

Wątpliwości budzi jednak perspektywa nadużyć konsultacji telefonicznych, ale minister przyznała, że „zawsze jest takie ryzyko”. Maląg „wierzy, że obywatele są odpowiedzialni” i zwraca uwagę na fakt, że ostateczna decyzja o przyznaniu zwolnienia lekarskiego będzie należała do specjalisty, który postara się jak najdokładniej sprawdzić stan zdrowia pacjenta.

Popularny błąd przy rozliczaniu PIT może cię kosztować fortunę. Na jedną rzecz należy szczególnie uważaćPopularny błąd przy rozliczaniu PIT może cię kosztować fortunę. Na jedną rzecz należy szczególnie uważaćCzytaj dalej

Cały szereg obowiązków jest nałożony na pracodawcę, gdy pojawi się podejrzenie, że pracownik może być chory – przypomina Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP.

Działając zgodnie z zasadami pracodawca może zachęcić pracownika do okresowego nieprzychodzenia do miejsca pracy i obycia wizyty u lekarza. W razie odmowy skorzystania z usług medycznych pracodawca nie może zezwolić takiej osobie na pracę. Niektóre wyjątkowe przypadki zezwalają na odesłanie pracownika na badania okresowe – tłumaczy Business Insider Polska.

Na antenie Polsat News minister przypomniała z kolei, że w przypadku objęcia kwarantanną pracownikowi należy się wynagrodzenie.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Hipokryzja Marty Kaczyńskiej wyszła na jaw. Poucza Polaków, a niewielu zna prawdę o jej córkach

Od kiedy nowe przepisy?

Wejście w życie rozporządzenia, opracowanego przez resort rodziny, jest uzależnione od podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy antykoronawirusowej. Sejm przekazał już specustawę do Senatu, który w czwartek rozpocznie prace w dwóch komisjach – ustawodawczej i zdrowia. Debata nad nowym aktem prawnym z udziałem senatorów jest zaplanowana na piątek.

Szybkie działania rządzących są odpowiedzią na koronawirusa, który swoim zasięgiem obejmuje coraz więcej państw europejskich. Dzisiaj do publicznej wiadomości podano informację o pierwszym przypadku zakażenia patogenem w Polsce. Pacjent, który jest hospitalizowany w szpitalu w Zielonej Górze, przybył do kraju z Westfalii. W związku z rozpoznaniem wirusa cztery osoby z jego bliskiego otoczenia są objęte kwarantanną – informuje tvn24.pl.

Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policyjne psy zginęły od wrzątku. Wzruszający gest funkcjonariuszy, zapamiętają to na całe życie
  2. Rak piersi dotyka nie tylko kobiety. Pacjent zmaga się z ogromną dyskryminacją
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Wojciech Cejrowski wywołał ogromną burzę w sieci. Zaczął mówić o straconych pieniądzach
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News