Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kwalifikujesz się na bezpłatne leki, musisz uważać. Jeden warunek i zapłacisz krocie
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 22.08.2023 17:52

Kwalifikujesz się na bezpłatne leki, musisz uważać. Jeden warunek i zapłacisz krocie

Apteka i leki
BiznesINFO

Z początkiem września rozszerzony zostanie program bezpłatnych leków dla dzieci, młodzieży oraz seniorów. W tym udogodnieniu jest jednak ukryty haczyk - niespełnienie jednego warunku spowoduje, że za medykamenty trzeba będzie zapłacić.

Od września bezpłatne leki

Jak podaje portal Interia.pl, od 1 września zacznie obowiązywać ustawa rozszerzająca bezpłatne leki. Podstawowym kryterium kwalifikującym do ich zakupu jest wiek - poniżej 18 roku życia lub powyżej 65 roku życia.

Do otrzymania bezpłatnych leków będzie potrzebna recepta. Wystawić ją mogą lekarz POZ, pielęgniarka POZ z uprawnieniami lub emerytowany lekarz. Jest jednak haczyk, którego wymagają bezpłatne leki.

Bez kodu ani rusz

Interia.pl podaje za Faktem, że na recepcie musi być umieszczony specjalny kod. Bez niego leki nie będą mogły zostać wydane w aptece bez jakichkolwiek opłat.

Kody uprawniające do darmowych leków są dwa. W przypadku seniorów jest to litera “S”, zaś u dzieci i młodzieży - “DZ”. Jeżeli posiada się uprawnienia do darmowych leków, to nie tylko można, ale i trzeba zwrócić lekarzowi uwagę, że kodu na recepcie brakuje.

Nie wszystko za darmo

Z informacji portalu Interia.pl wynika, że lista darmowych leków zostanie wydłużona z 2 do 4 tys. Nie oznacza to jednak, że będzie łatwiej w walce z codziennymi bólami.

Darmowe w dalszym ciągu nie będą bowiem leki przeciwbólowe czy suplementy diety. Dodatkowo seniorzy oraz dzieci i młodzież nie będą miały wspólnego grona darmowych leków - listy w obu przypadkach będą się różnić.

Tagi: leki medycyna