BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kredyt spłaciłeś przed czasem? Możesz dostać pieniądze z powrotem

24 Września 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

UOKiK wydał decyzję w sprawie warszawskiej firmy Aasa - informuje portal finanse.wp.pl. Wynika z niej, że spółka, która pobierała opłatę przygotowawczą od swoich klientów, będzie musiała ją oddać. To pokłosie niedawnego wyroku TSUE.

Kredyt konsumencki - wyrok w sprawie

11 września 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że jeśli klient wcześniej dokona spłaty pożyczki, wtedy bank musi zwrócić mu wszystkie koszty z nią związane, takie jak prowizje, opłaty przygotowawcze czy ubezpieczenia. Wszystkie koszta powinny zostać obniżone proporcjonalnie. Wyrok TSUE wyjaśnił wątpliwości, jakie zostały zawarte we wniosku prejudycjalnym Sądu Rejonowego Lublin-Wschód. Orzeczenie jest wytyczną dla sądów krajowych w kwestii interpretacji przepisów, które dotyczą zwrotów kosztów pożyczek i sposobu postępowania w przypadku skarg klientów.

Kredyt spłacony przed czasem to prawo do zwrotu

Teraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał pierwszą decyzję w takiej sytuacji. Firma Aasa Polska z siedzibą w Warszawie, zajmuje się udzielaniem kredytów konsumenckich (tzw. szybkie pożyczki). Zgodnie z nowymi zasadami UOKiK nakazał spółce, by skończyła z obciążaniem opłatami klientów, którzy spłacają pożyczki przed czasem. Niezależnie od tego, czy firma będzie się odwoływać.

W przypadku ich spłaty przed terminem Aasa, rozliczając się z klientami, nie zwraca proporcjonalnej części pobranej opłaty przygotowawczej. Tymczasem zgodnie z przepisami w takiej sytuacji kredytodawcy muszą obniżyć wszystkie koszty pożyczki proporcjonalnie do okresu, o jaki została skrócona umowa. Jeśli je pobrali wcześniej – wówczas powinni je zwrócić konsumentom - napisał Urząd na swoim portalu internetowym.

Jednocześnie UOKiK zobowiązał firmę, aby powiadomiła wszystkich swoich klientów, którzy po 16 maja 2016 r. spłacili kredyt przed czasem o tym, że mają prawo złożyć reklamację. W takim przypadku powinni dostać zwrot pieniędzy w przeciągu 30 dni.

Decyzja UOKiK jest pierwszą w tego typu sprawie po publikacji wyroku Trybunału Sprawiedliwości. Urząd podaje, że postawił już zarzuty 20 spółkom udzielającym kredytów konsumenckich, które nie rozliczają się z klientami w sytuacji wcześniejszej spłaty.

Tagi:

UOKiKUEkredyt

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >