BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Kredyt spłaciłeś przed czasem? Możesz dostać pieniądze z powrotem

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Kredyt konsumencki - wyrok w sprawie

11 września 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że jeśli klient wcześniej dokona spłaty pożyczki, wtedy bank musi zwrócić mu wszystkie koszty z nią związane, takie jak prowizje, opłaty przygotowawcze czy ubezpieczenia. Wszystkie koszta powinny zostać obniżone proporcjonalnie. Wyrok TSUE wyjaśnił wątpliwości, jakie zostały zawarte we wniosku prejudycjalnym Sądu Rejonowego Lublin-Wschód. Orzeczenie jest wytyczną dla sądów krajowych w kwestii interpretacji przepisów, które dotyczą zwrotów kosztów pożyczek i sposobu postępowania w przypadku skarg klientów.

Kredyt spłacony przed czasem to prawo do zwrotu

Teraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał pierwszą decyzję w takiej sytuacji. Firma Aasa Polska z siedzibą w Warszawie, zajmuje się udzielaniem kredytów konsumenckich (tzw. szybkie pożyczki). Zgodnie z nowymi zasadami UOKiK nakazał spółce, by skończyła z obciążaniem opłatami klientów, którzy spłacają pożyczki przed czasem. Niezależnie od tego, czy firma będzie się odwoływać.

W przypadku ich spłaty przed terminem Aasa, rozliczając się z klientami, nie zwraca proporcjonalnej części pobranej opłaty przygotowawczej. Tymczasem zgodnie z przepisami w takiej sytuacji kredytodawcy muszą obniżyć wszystkie koszty pożyczki proporcjonalnie do okresu, o jaki została skrócona umowa. Jeśli je pobrali wcześniej – wówczas powinni je zwrócić konsumentom - napisał Urząd na swoim portalu internetowym.

Jednocześnie UOKiK zobowiązał firmę, aby powiadomiła wszystkich swoich klientów, którzy po 16 maja 2016 r. spłacili kredyt przed czasem o tym, że mają prawo złożyć reklamację. W takim przypadku powinni dostać zwrot pieniędzy w przeciągu 30 dni.

Decyzja UOKiK jest pierwszą w tego typu sprawie po publikacji wyroku Trybunału Sprawiedliwości. Urząd podaje, że postawił już zarzuty 20 spółkom udzielającym kredytów konsumenckich, które nie rozliczają się z klientami w sytuacji wcześniejszej spłaty.

Tagi:

UOKiKUEkredyt

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]