fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 29.11.2018. n/z Polskie banknoty.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 5 Marca 2020

Pilna wiadomość dla kredytobiorców. Podjęto ważną decyzję, od której zależą nasze kredyty

Kredyt do spłaty na tych samych stopach procentowych. Rada Polityki Pieniężnej poinformowała o utrzymaniu dotychczasowego poziomu stóp procentowych. W trakcie konferencji prasowej omawiany był także temat koronawirusa i rekordowej inflacji.

Kredyt bez zmian - RPP podało wysokość stóp procentowych

Środowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej było ważne szczególnie dla tych osób, które mają kredyt do spłaty. RPP zdecydowała się pozostawić stopy procentowe NBP na tym samym poziomie. Tym samym referencyjna stopa procentowa NBP dalej będzie wynosić 1,50 proc. w skali rocznej.

To oznacza, że stopy procentowe NBP będą wynosić :

  • stopa referencyjna 1,50 proc.
  • stopa lombardowa 2,50 proc.
  • stopa depozytowa 0,50 proc.
  • stopa redyskonta weksli 1,75 proc.

Utrzymanie stóp procentowych to świetna wiadomość dla wszystkich, którzy spłacają kredyt. Ostatni raz Rada Polityki Pieniężnej zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, czyli dokładnie pięć lat temu.

Seniorzy mają powody do radości. Do ich kieszeni trafią dodatkowe pieniądze z ZUSSeniorzy mają powody do radości. Do ich kieszeni trafią dodatkowe pieniądze z ZUSCzytaj dalej

Inflacja i PKB

W trakcie konferencji po posiedzeniu RPP prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński ujawnił też kilka istotnych danych na temat nowej projekcji inflacji i PKB, którą bank centralny ma zaprezentować dokładniej w przyszłym tygodniu.

Projekcja zakłada, że inflacja w 2020 roku będzie prawdopodobnie wyższa niż wynika z szacunków NBP z listopada ub.r. Wtedy przewidywano, że roczna dynamika cen na 50 proc. będzie się mieścić w przedziale 2,1-3,6 proc. Ostatecznie jednak istnieje 50-procentowe prawdopodobieństwo, że będzie wynosić ok. 3,1-4,2 proc. Na kolejne lata przewidziano niższą inflację, która będzie się mieścić w celu inflacyjnym.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Hipokryzja Marty Kaczyńskiej wyszła na jaw. Poucza Polaków, a niewielu zna prawdę o jej córkach

Spadek zalicza też projekcja tempa wzrostu PKB Polski na ten rok. Zgodnie z nową projekcją w 2020 roku tempo wzrostu krajowej gospodarki na 50 proc. będzie wynosić 2,5-3,9 proc. Listopadowe przewidywania zapowiadały 2,7-4,4 proc.

Skąd tak duża inflacja?

NBP wyjaśnił także, skąd bierze się obecny poziom inflacji. Są czynniki, z którymi instytucja nie może nic zrobić. “W szczególności obejmowały one wzrost cen energii elektrycznej, wyższe ceny paliw, wzrost cen opłat za wywóz śmieci, podwyższenie akcyzy na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe, a także dalszy wzrost cen żywności nieprzetworzonej. W kierunku wzrostu cen oddziaływała także korzystna sytuacja finansowa gospodarstw domowych i związany z nią wzrost popytu konsumpcyjnego” - napisano w komunikacie NBP.

Zgromadzili fortunę, którą trudno sobie wyobrazić. TOP 10 najbogatszych PolakówZgromadzili fortunę, którą trudno sobie wyobrazić. TOP 10 najbogatszych PolakówCzytaj dalej

Glapiński o koronawirusie

Prezes NBP odniósł się także do epidemii koronawirusa. Na ten moment trudno przewidzieć, jak duże będą konsekwencje. “Epidemia koronawirusa, a raczej panika z nim związana, niesie ze sobą ryzyko osłabienia koniunktury. Jakie i jak głębokie - to trudno ocenić w tej chwili” - powiedział Adam Glapiński, cytowany przez next.gazeta.pl.

I dodaje, że epidemia oczywiście zakłóca życie gospodarcze, a strach przed koronawirusem podsycany w mediach doprowadził do spadku popytu na wszystkie towary poza żywnością.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skradziono kota ze schroniska w Warszawie. Musi pilnie wrócić, ma chorobę, potrzebuje leczenia
  2. Na diagnozę czekała 16 lat. Objawy były książkowe
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Pilna konferencja ws. koronawirusa w Polsce. Potwierdziły się najgorsze przypuszczenia
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News