BiznesINFO.pl
węgiel PGG

East News

Kopalnie PGG wydobędą więcej węgla

25 Listopada 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Kopalnie PGG wydobędą o 1 mln ton węgla więcej węgla niż w poprzednim kwartale. Wzrost produkcji to efekt pracy górników w weekendy i dni wolne. 

Większe wydobycie węgla 

Obecnie kopalnie spółki PGG wyprodukują 100 tys. ton węgla na dobę. Dla porównania w poprzednim kwartale było to niespełna 80 tys. ton.

Przedstawiciele PGG wyjaśniają, że na lepszy wynik wydobycia wpłynie m.in. zakończenie wcześniejszych prac przygotowawczych i uruchomienie sześciu nowych ścian wydobywczych. 

Na zwiększenie produkcji wpłynęło także zwiększenie godzin pracy górników - od początku marca pracowali także w soboty, niedziele oraz inne dni wolne od pracy - poinformował wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik. Plany wydobycia zostały zwiększone w stosunku do pierwotnych założeń, kiedy nastąpiła rosyjska inwazja na Ukrainę. 

- Przekroczyliśmy poziom produkcji 100 tys. ton węgla na dobę. To pomyślny i trwały trend w kopalniach, szczególnie ważny wobec ogromnej aktualnie chłonności rynku i wysokiego zapotrzebowania na węgiel opałowy - skomentował prezes PGG Tomasz Rogala.

Popyt na węgiel w Polsce

W trzech kwartałach tego roku w Polsce wydobyto ok. 300 tys. ton węgla energetycznego mniej, niż planowano. Kopalnie informowały o trudnościach geologicznych oraz związanych z naturalnymi podziemnymi zagrożeniami. Zwiększenie wydobycia w kopalniach spółki PGG to zatem dobra wiadomość.

Obecnie popyt na węgiel jest duży ze względu na zablokowanie możliwości importu węgla z Rosji. W krótkim czasie zwiększenie produkcji węgla nie jest możliwe, dlatego też Polska, oprócz wydobywania węgla, importuje surowiec także z innych krajów, m.in. z RPA czy Indonezji. 

Tagi:

węgiel

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Farma fotowoltaiczna na wzgórzach.

Energetyka

Ministerstwo Klimatu rozdaje miliony na OZE dla wsi. Wystarczy złożyć wniosek

Czytaj więcej >
Przewrotny komentarz Donalda Tuska po meczu Polska - Arabia Saudyjska. Lider PO igra ze słowami

Energetyka

Platforma Obywatelska chce złożyć projekt ustawy. Chodzi o 5 proc. stawkę VAT na gaz

Czytaj więcej >

Energetyka

Eksperci radzą, jak zredukować zużycie prądu. Zaoszczędzić można nawet 200 zł w ciągu roku

Czytaj więcej >
Król Karol III, fot. ANDREW MILLIGAN/AFP/East News

Energetyka

Karol III chce, aby zyski z królewskich farm wiatrowych trafiły do Brytyjczyków

Czytaj więcej >

Energetyka

Miliony dolarów dziennie. Ogromne straty Rosji

Czytaj więcej >

Energetyka

Ważny projekt trafił do Sejmu. Rząd chce ograniczyć wzrost cen dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >