Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Koniec nalepek kontrolnych i kart pojazdu. Zmiany od 4 września 2022 roku
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 02.09.2022 14:12

Koniec nalepek kontrolnych i kart pojazdu. Zmiany od 4 września 2022 roku

pieniądze odwołane wakacje
East News

Z dniem 4 września 2022 roku urzędnicy wydziałów komunikacji nie będą już wydawać kart pojazdów oraz nalepek kontrolnych na szybę pojazdu. Nabywający samochody zaoszczędzą w przypadku rejestracji samochodu.

Nalepki kontrolne oraz karty pojazdu 

Od 4 września br. roku zostanie zniesiony obowiązek wydawania karty pojazdu. Dzięki temu kierowcy będą mogli zaoszczędzić nawet 94,5 zł w przypadku rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy (karta pojazdu za 75 zł, nalepka 18,50, opłata ewidencyjna 1 zł) oraz 19 zł w przypadku samochodu, który wcześniej był zarejestrowany w Polsce. 

Koszt zarejestrowania od 4 września br. samochodu osobowego w ww. przypadkach wyniesie 161,50 zł (aktualnie koszt zarejestrowania samochodu osobowego sprowadzonego z zagranicy to 256 zł, a koszt zarejestrowania samochodu osobowego wcześniej zarejestrowanego na terytorium RP bez zachowania dotychczasowych tablic - 180,5 zł), podaje gov.

Wydawanie karty pojazdu nie będzie konieczne ze względu na dostęp organów kontroli ruchu drogowego do centralnej ewidencji pojazdów. Historię pojazdu właściciel może sprawdzić on-line dzięki aplikacji mPojazd. 

Kolejne zmiany już 17 września

3 września 2020 roku w Dzienniku Ustaw pojawiła się zmiana ustawy  Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1517) wprowadzająca szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierujących pojazdami oraz uproszczeń w procedurach związanych z rejestracją pojazdów. To tzw. pakiet deregulacyjny. Jego elementy wchodzą w życie w różnym czasie.

Od stycznia 2022 roku można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny nabytego pojazdu. Dzięki temu kupujący może zaoszczędzić 80 zł, które przed zmianą musiałby wyłożyć na zmianę numeru rejestracyjnego. Zachowanie dotychczasowego numeru jest możliwe, jeśli pojazd był rejestrowany na terenie RP oraz ma czytelny numer na tablicy.

Od 17 września kierowców czekają jeszcze zmiany w mandatach oraz tzw. “system podwójnych kar” - w przypadku kolejnego popełnienia wykroczenia kierowca otrzyma dwa razy droższy mandat. System dotyczy najpoważniejszych przestępstw, takich jak np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.