BiznesINFO.pl
pieniądze odwołane wakacje

East News

Koniec nalepek kontrolnych i kart pojazdu. Zmiany od 4 września 2022 roku

2 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Z dniem 4 września 2022 roku urzędnicy wydziałów komunikacji nie będą już wydawać kart pojazdów oraz nalepek kontrolnych na szybę pojazdu. Nabywający samochody zaoszczędzą w przypadku rejestracji samochodu.

Nalepki kontrolne oraz karty pojazdu 

Od 4 września br. roku zostanie zniesiony obowiązek wydawania karty pojazdu. Dzięki temu kierowcy będą mogli zaoszczędzić nawet 94,5 zł w przypadku rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy (karta pojazdu za 75 zł, nalepka 18,50, opłata ewidencyjna 1 zł) oraz 19 zł w przypadku samochodu, który wcześniej był zarejestrowany w Polsce. 

Koszt zarejestrowania od 4 września br. samochodu osobowego w ww. przypadkach wyniesie 161,50 zł (aktualnie koszt zarejestrowania samochodu osobowego sprowadzonego z zagranicy to 256 zł, a koszt zarejestrowania samochodu osobowego wcześniej zarejestrowanego na terytorium RP bez zachowania dotychczasowych tablic - 180,5 zł), podaje gov.

Wydawanie karty pojazdu nie będzie konieczne ze względu na dostęp organów kontroli ruchu drogowego do centralnej ewidencji pojazdów. Historię pojazdu właściciel może sprawdzić on-line dzięki aplikacji mPojazd. 

Kolejne zmiany już 17 września

3 września 2020 roku w Dzienniku Ustaw pojawiła się zmiana ustawy  Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1517) wprowadzająca szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierujących pojazdami oraz uproszczeń w procedurach związanych z rejestracją pojazdów. To tzw. pakiet deregulacyjny. Jego elementy wchodzą w życie w różnym czasie.

Od stycznia 2022 roku można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny nabytego pojazdu. Dzięki temu kupujący może zaoszczędzić 80 zł, które przed zmianą musiałby wyłożyć na zmianę numeru rejestracyjnego. Zachowanie dotychczasowego numeru jest możliwe, jeśli pojazd był rejestrowany na terenie RP oraz ma czytelny numer na tablicy.

Od 17 września kierowców czekają jeszcze zmiany w mandatach oraz tzw. “system podwójnych kar” - w przypadku kolejnego popełnienia wykroczenia kierowca otrzyma dwa razy droższy mandat. System dotyczy najpoważniejszych przestępstw, takich jak np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

Tagi:

Samochódpolskie drogi

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >

Finanse

2000 kWh rocznie. Limit zużycia prądu wynika z obliczeń

Czytaj więcej >
Podwyżka emerytur

Finanse

Ruszają kolejne wypłaty 14 emerytury. Trafi ona do 1,2 mln osób

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński znalazł sposób na wygranie wyborów. Prezes PiS powoła własną "armię"

Finanse

Kaczyński: Prezesi spółek państwowych nie dostaną premii

Czytaj więcej >

Finanse

Płaca minimalna w 2023 roku wyższa, niż zapowiadano. Rząd zaskoczył

Czytaj więcej >