Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Koniec alertów RCB jakie znamy. Dostaniesz powiadomienie i mocno się zdziwisz
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 25.05.2023 08:43

Koniec alertów RCB jakie znamy. Dostaniesz powiadomienie i mocno się zdziwisz

Mężczyzna trzymający smartfona
BiznesInfo

“Rzeczpospolita” informuje, że już niedługo to nie SMS-y od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa będą ostrzegać Polaków o niebezpieczeństwie. 

Alert RCB

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Wysyłany jest do osób, które znajdują się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu i zdrowiu.

Likwidacja Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Dziennik podaje, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zostanie zlikwidowane, a jego obowiązki przejmie kilka podmiotów. 

Za komunikaty ostrzegające Polaków przed niebezpieczeństwem, odpowiedzialni będą ministrowie spraw wewnętrznych i obrony narodowej. Takie zmiany wynikają z przyjętego przez Stały Komitet Rady Ministrów projektu ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej.

MSWiA i MON

“Rzeczpospolita” podaje, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji miałoby odpowiadać za wysyłanie komunikatów o zagrożeniach.

MSWiA chciałoby wprowadzić tzw. opcję z nadawaniem komórkowym. Dziennik wyjaśnia, że usługa ta polega na rozsyłaniu informacji, które przypominają SMS-y do abonentów sieci znajdujących się w zasięgu jednej stacji bazowej. Dodaje, że takie rozwiązanie funkcjonuje m.in. we Francji czy w Niemczech. 

Główną zaletą wprowadzenia takiego rozwiązania byłoby szybsze poinformowanie o istniejącym zagrożeniu. Obecnie zajmuje to nawet kilka godzin, a dzięki opcji z nadawaniem komórkowym, trwałoby to kilka sekund.

Ministerstwo Obrony Narodowej miałoby stworzyć system alarmowania o ataku z powietrza

Tagi: MSWiA MON