Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne?
Iga Marciniszyn
Iga Marciniszyn 22.03.2022 08:35

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne?

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne?
pixabay.com

Jakie są warunki uzyskania świadczenia przedemerytalnego?

By uzyskać świadczenie przedemerytalne, należy spełnić dwa rodzaje warunków. Pierwszy z nich to warunki wspólne dla wszystkich osób, które ubiegają się o ten rodzaj świadczenia. Drugim są warunki indywidualne, które uzależnione są od wieku, stażu pracy czy przyczyn ustania stosunku pracy z dotychczasowym miejscem zatrudnienia.

1. Warunki wspólne dla wszystkich osób wnioskujących o świadczenie przedemerytalne:

  • pobieranie przez co najmniej 180 dni zasiłku dla bezrobotnych, okres ten musi zostać potwierdzony przez urząd pracy odpowiednim oświadczeniem,

  • zarejestrowanie w urzędzie pracy potwierdzone przez zaświadczenie,

  • przyjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych potwierdzone przez urząd zaświadczeniem,

  • złożony w ciągu 30 dni od wydania przez urząd pracy dokumentu potwierdzającego pobieranie przez 180 dni zasiłku dla bezrobotnych, wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego.

2. Warunki indywidualne dla osób wnioskujących o świadczenie przedemerytalne:

Poza koniecznością spełnienia warunków wspólnych dla wszystkich osób wnioskujących o świadczenie, niezbędne jest też spełnienie warunków szczególnych, uzależnionych od sytuacji wnioskującego.

  • warunki dla osób, którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy

Aby otrzymać prawo do świadczenia przedemerytalnego, muszą spełnić warunki wspólne, a ponadto jeden z poniższych:

- do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego spowodowanego likwidacją lub niewypłacalnością pracodawcy, osoba ta była zatrudniona co najmniej 6 miesięcy u tego pracodawcy, ponadto ma ukończone 56 lat w przypadku kobiet i 61 w przypadku mężczyzn oraz posiada okres pracy wymagany do uzyskania emerytury, tj. 30 lat dla kobiet i 35 dla mężczyzn,

- do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym była zatrudniona przez co najmniej 6 miesięcy, udowodni, że posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn,

- do 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona przez co najmniej 6 miesięcy, udowodni okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 34 lata dla kobiet i 39 lat dla mężczyzn,

- do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz wykaże, że przez co najmniej 10 lat pracowała w pełnym wymiarze czasu pracy w zakładach, które produkują lub produkowały wyroby zawierające azbest oraz, że osoba ta pracowała w takim zakładzie we wrześniu 1998., a rozwiązanie stosunku pracy z ostatnim pracodawcą nastąpiło z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy.

  • warunki dla osób, prowadzących pozarolniczą działalność, które ogłosiły upadłość:

Pracownicy mogą wnioskować o świadczenie poza warunkami wspólnymi, jeśli od dnia ogłoszenia upadłości prowadziły nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż 24 miesiące pozarolniczą działalność i za ten okres opłacały składki na ubezpieczenia społeczne; jeśli od dnia ogłoszenia upadłości ukończyły co najmniej 56 lat w przypadku kobiet i 61 w przypadku mężczyzn oraz jeśli posiadają wymagany okres uprawniający do emerytury. Dodatkowo konieczne jest wydanie przez sąd postanowienia o upadłości firmy.

  • warunki dla osób, którym ustało prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy:

Osoby zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy mogą wnioskować o świadczenie poza warunkami ogólnymi, jeżeli w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy pobieranej nieprzerwanie przez minimum 5 lat oraz do dnia, w którym ustało prawo do renty oraz gdy do tego dnia ukończyły 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni) i osiągnęły okres uprawniający do emerytury.

  • warunki dla osób, którym ustało świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna z powodu śmierci osoby, nad którą sprawowano opiekę:

Osoby te muszą być zarejestrowane w urzędzie pracy w ciągu 60 dni od dnia ustania prawa do powyższych świadczeń. Zasiłek ten musiał być pobierany nieprzerwanie przez okres minimum 365 dni, a do dnia ustania prawa do niego osoba ta ukończyła co najmniej 55 lat, w przypadku kobiet, lub 60 lat, w przypadku mężczyzn, oraz posiada wymagany okres pracy uprawniający do emerytury.

Jak złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne?

By wnioskować o świadczenie przedemerytalne, konieczne jest złożenie odpowiedniej dokumentacji osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnym oddziale ZUS. Można to również zrobić przez portal PUE oraz przez operatora pocztowego i polskiego urzędnika konsularnego. Dokumentacją składaną wraz z wnioskiem o świadczenie przedemerytalne może być m.in.: informacja dotycząca okresów składkowych i nieskładkowych, dokumenty potwierdzające okresy pracy czy pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Jaka jest wysokość świadczenia i ile czasu ZUS ma na odpowiedź?

Wniosek o świadczenie przedemerytalne rozpatrywany jest przez organ terenowy ze względu na miejsce zamieszkania lub jednostkę wyznaczoną przez prezesa ZUS. Organ rentowy wydaje decyzję w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Świadczenie przedemerytalne podlega waloryzacji przeprowadzanej według wytycznych ustawy emerytalnej. Od 1 marca 2020 r. przysługuje zasiłek wynoszący 1 210,99 zł.

Tagi: