Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kolejne doniesienia o czternastkach. Jeszcze w tym tygodniu
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 06.09.2023 10:46

Kolejne doniesienia o czternastkach. Jeszcze w tym tygodniu

Pieniądze z ZUS
BiznesINFO

Wypłaty czternastej emerytury trwają od kilku dni. Zostały podane konkretne statystyki dotyczące osób, które już otrzymały czternastkę, a także o wypłaconych sumach. Nie jest to jednak koniec, ponieważ w tym tygodniu będą miały miejsce następne przelewy.

Trwają wypłaty czternastek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z rządowym rozporządzeniem, od 1 września wypłaca seniorom czternastą emeryturę. Jak wynika z informacji portalu wyborcza.pl, przelewy realizowane są razem z wrześniową emeryturą lub rentą.

We wtorek 5 września oraz w środę 6 września miały miejsce kolejne przelewy pieniędzy dla osób, którym czternastka przysługuje. Ze słów rzecznika prasowego ZUS w woj. kujawsko-pomorskim Krystyny Michałek podawanych przez serwis wyborcza.pl wynika, że w ciągu pierwszych 10 dni września świadczenie w samym województwie ma trafić do ponad 200 tys. osób. Suma przekazanych pieniędzy wyniesie z kolei 481,5 mln zł.

Następne terminy już wkrótce

Osoby, które w pierwszych terminach wypłaty nie otrzymały czternastki, nie muszą na szczęście długo czekać. Termin kolejnego przelewu wyznaczono bowiem na poniedziałek, 10 września.

Jak informuje wyborcza.pl, od tego dnia następne przelewy będą dokonywane co pięć dni. Kolejne wypłaty zaplanowano zatem na 15, 20 oraz 25 września - w ostatnich terminach otrzymają je te osoby, które pobierają świadczenie przedemerytalne lub zasiłek, a termin ich płatności wyznaczono 1 października.

Bez żadnego wniosku

Każdy świadczeniobiorca posiadający prawo do czternastki, otrzymuje ją w wysokości 2650 zł brutto. Warunkiem jest jednak otrzymywanie emerytury nieprzekraczającej wysokości 2900 zł brutto - od tej kwoty bowiem czternasta emerytura jest pomniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Jak również przypomina wyborcza.pl, do otrzymania czternastki nie jest potrzebny żaden wniosek - świadczenie otrzymuje się z urzędu. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza, że mogą zdarzyć się nieprzyjemności związane z osobami oferującymi “pomoc” w uzyskaniu czternastej emerytury - podczas gdy w rzeczywistości są to oszuści.