BiznesINFO.pl

Domena publiczna

KE ma plan zmniejszenia zużycia gazu. Państwa unijne nastawione sceptycznie

22 Lipca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Komisja Europejska przedstawiła plan, który ma chronić przed skutkami zakręcenia gazu przez Rosję. Państwa podchodzą do niego bez entuzjazmu. 

Pomysł Komisji Europejskiej

Rosja używa gazu jako broni. Musimy zająć się naszym bezpieczeństwem energetycznym na szczeblu UE. Dzięki pandemii dowiedzieliśmy się, że jeśli będziemy działać zjednoczeni, poradzimy sobie z każdym kryzysem. Działajmy więc wspólnie, aby zmniejszyć zużycie gazu i zbudować sieć bezpieczeństwa dla wszystkich krajów UE - powiedziała przewodnicząca Komisji, Ursula von der Leyen. 

Komisja Europejska zaproponowała, aby państwa unijne zredukowały zużycie gazu od 1 sierpnia 2022 roku do 31 marca 2023 o 15 % w porównaniu ze średnim zużyciem w tym samym okresie w latach 20160 2021. 

Komisja radzi, aby państwa unijne zachęcały konsumentów indywidualnych do oszczędzania gazu przez zmniejszenie temperatury ogrzewania do 19 stopni Celsjusza, a klimatyzacji do 25 stopni. 

Komisja proponuje także, w razie możliwości, przechodzenie na odnawialne źródła energii. Dopuszcza jednak tymczasowy powrót do węgla, ropy naftowej i energii jądrowej.

Odpowiedź na propozycję

Pomysł nie budzi entuzjazmu wśród rządzących, niektórzy już zdążyli wyrazić swój sprzeciw. 

W rozmowie z rozgłośnią Cadena SER minister ds. ekologii i demografii Teresa Ribera zaznaczyła, że przedstawiony plan nie był wcześniej konsultowany z rządem Hiszpanii i zapewniła, że władze Hiszpanii nie będą zmuszać obywateli do oszczędzania. 

Propozycji nie popiera również Portugalia. W rozmowie z Público sekretarz stanu ds. środowiska i energii João Galamba podkreślił fakt, że Portugalia nie ma połączeń międzysystemowych z resztą Europy, a gaz trafia głównie na przemysł i produkcję energii elektrycznej. Grecja i Polska także patrzą na plan sceptycznie.

Aby rozporządzenie weszło w życie, konieczne jest poparcie przez większość krajów UE. Jak podaje Reuters, 22 lipca dyplomaci omówią jeszcze propozycję, a ostateczną decyzję podejmą na nadzwyczajnym spotkaniu ministrów energetyki 26 lipca. 

Tagi:

gaz

Podobne artykuły

Energetyka

Daniel Obajtek wciąż pozostanie prezesem Orlenu. Właśnie powołano go na kolejną kadencję
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Koniec lex pilot. Rząd rezygnuje z kontrowersyjnych zmian
Czytaj więcej >

Polska i Świat

50 lat temu zakończono produkcję kultowego polskiego auta. Trzeba było na nie pracować średnio przez 89 miesięcy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Jeździli elektrycznymi hulajnogami. Za wyrządzone szkody dostali gigantyczny mandat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Główka kapusty dzielona na ćwiartki, mąka droższa co rano. Rozmawiamy z Turkiem o życiu w kraju z olbrzymią inflacją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Litwa przekazała niepokojące wieści dotyczące Białorusi. Reżim szykuje akcje zaczepną
Czytaj więcej >
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]