Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > KE ma plan zmniejszenia zużycia gazu. Państwa unijne nastawione sceptycznie
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 22.07.2022 11:27

KE ma plan zmniejszenia zużycia gazu. Państwa unijne nastawione sceptycznie

uniaeuropejska-pixabay-1582223699
Domena publiczna

Komisja Europejska przedstawiła plan, który ma chronić przed skutkami zakręcenia gazu przez Rosję. Państwa podchodzą do niego bez entuzjazmu. 

Pomysł Komisji Europejskiej

Rosja używa gazu jako broni. Musimy zająć się naszym bezpieczeństwem energetycznym na szczeblu UE. Dzięki pandemii dowiedzieliśmy się, że jeśli będziemy działać zjednoczeni, poradzimy sobie z każdym kryzysem. Działajmy więc wspólnie, aby zmniejszyć zużycie gazu i zbudować sieć bezpieczeństwa dla wszystkich krajów UE - powiedziała przewodnicząca Komisji, Ursula von der Leyen. 

Komisja Europejska zaproponowała, aby państwa unijne zredukowały zużycie gazu od 1 sierpnia 2022 roku do 31 marca 2023 o 15 % w porównaniu ze średnim zużyciem w tym samym okresie w latach 20160 2021. 

Komisja radzi, aby państwa unijne zachęcały konsumentów indywidualnych do oszczędzania gazu przez zmniejszenie temperatury ogrzewania do 19 stopni Celsjusza, a klimatyzacji do 25 stopni. 

Komisja proponuje także, w razie możliwości, przechodzenie na odnawialne źródła energii. Dopuszcza jednak tymczasowy powrót do węgla, ropy naftowej i energii jądrowej.

Odpowiedź na propozycję

Pomysł nie budzi entuzjazmu wśród rządzących, niektórzy już zdążyli wyrazić swój sprzeciw. 

W rozmowie z rozgłośnią Cadena SER minister ds. ekologii i demografii Teresa Ribera zaznaczyła, że przedstawiony plan nie był wcześniej konsultowany z rządem Hiszpanii i zapewniła, że władze Hiszpanii nie będą zmuszać obywateli do oszczędzania. 

Propozycji nie popiera również Portugalia. W rozmowie z Público sekretarz stanu ds. środowiska i energii João Galamba podkreślił fakt, że Portugalia nie ma połączeń międzysystemowych z resztą Europy, a gaz trafia głównie na przemysł i produkcję energii elektrycznej. Grecja i Polska także patrzą na plan sceptycznie.

Aby rozporządzenie weszło w życie, konieczne jest poparcie przez większość krajów UE. Jak podaje Reuters, 22 lipca dyplomaci omówią jeszcze propozycję, a ostateczną decyzję podejmą na nadzwyczajnym spotkaniu ministrów energetyki 26 lipca. 

Tagi: gaz