policja-pixabay-arembowski
Obraz Andrzej Rembowski z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 31 Maja 2020

Mandat 500 zł za brak maseczki jest nadal możliwy. Gorsze są jednak kary administracyjne

Choć kara za brak maseczki w samochodzie dotyczy tylko szczególnych sytuacji, kierowcy nadal powinni uważać. Nowe zasady zakrywania twarzy nie wprowadziły żadnych zmian dla kierowców. Dalej powinniśmy być wyposażeni w maseczki lub inne nakrycia twarzy. Za nieprzestrzeganie tego nakazu grozi mandat lub kara administracyjna.

Kara za brak maseczki wciąż obowiązuje

W tym tygodniu rząd poinformował o poluzowaniu zasad noszenia maseczek. Od soboty 30 maja nie trzeba już zasłaniać ust i nosa w otwartej przestrzeni, jednak pod warunkiem, że możliwe jest utrzymanie dwumetrowego dystansu od innych osób. Nie zmieniły się za to zasady podróżowania samochodem - w aucie dalej powinniśmy mieć maseczki, za ich brak grozi kara. Ale w praktyce większość kierowców nie musi się martwić. Kary dotyczą tylko wyjątkowych sytuacji.

Kiedy nie musimy zakrywać twarzy w aucie? Za to na pewno nie grozi Ci kara

O karę na pewno nie muszą się martwić zawodowi kierowcy. W pracy nakaz nie obowiązuje. A co z pozostałymi kierowcami? Zgodnie z przepisami, w samochodzie nie musimy zakładać maseczki, gdy jedziemy sami lub jedziemy z osobami, z którymi mieszkamy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Zaskakująca awantura w programie "Kropka nad i". Monika Olejnik broniła TVN przed atakami, "niech nas pan nie poucza"

Maseczki nie musimy też zakładać, jeśli nie pozwala na to stan zdrowia, czyli np. kłopoty z oddychaniem, niepełnosprawność lub niesamodzielność. Warto zaznaczyć, że nie jest tu wymagane żadne orzeczenie. Portal moto.pl zwraca uwagę, że za brak dokumentu potwierdzającego nasz stan zdrowia nie dostaniemy kary. Maseczki nie muszą zakładać dzieci do 4. roku życia.

Lidl i Biedronka walczą o klientów przed Dniem Dziecka. Wielu Polaków może jeszcze skorzystaćLidl i Biedronka walczą o klientów przed Dniem Dziecka. Wielu Polaków może jeszcze skorzystaćCzytaj dalej

Kara lub mandat za brak maseczki. Ale już lepiej to drugie

Poluzowanie obostrzeń nie oznacza, że za brak maseczki w samochodzie nie obowiązują żadne sankcje. Kierowcom grozi bowiem mandat w wysokości 500 zł, a w szczególnych sytuacjach może zostać nałożona kara administracyjna w wysokości od 5 do 20 tys. zł. Warto podkreślić, że taka kara dotyczy naprawdę rażącego nieprzestrzegania przepisów.

Policjanci proszą kierowców o ostrożność i czujność. Pandemia koronawirusa jeszcze się nie skończyła, warto mieć środki ochrony osobistej. W trakcie ewentualnej kontroli większość sytuacji kończy się pouczeniem, a gdy jedziemy z osobą, z którą mieszkamy, to wystarczy to wyjaśnić policji i wtedy nie musimy obawiać się o karę.

Marki aut, które Polacy pokochali. Auto z miejsca 5. na pewno sam prowadziłeśMarki aut, które Polacy pokochali. Auto z miejsca 5. na pewno sam prowadziłeśCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kaja Godek skierowana na kwarantannę. Twierdzi, że lekarze ją prześladują
  2. Charakterystyczne objawy raka skóry. Nigdy ich nie lekceważ
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Pilot stanowił poważne zagrożenie. Musieli działać. Zawrócili samolot w połowie drogi

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News