BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ostatnie dni na dopełnienie nowego obowiązku. Inaczej zapłacisz kilka tysięcy złotych kary

29 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Kara dla przedsiębiorców, którzy nie zarejestrują się w Bazie Danych Odpadowych może wynosić od 5 tys. do nawet miliona złotych. Brak rejestracji spowoduje, że od początku nowego roku firmy zajmujące się wywozem odpadów nie odbiorą od nich śmieci. BDO jes

Kara za brak rejestracji może być olbrzymia

Baza Danych Osobowych to specjalny rejestr zbierający podmioty wprowadzające do obrotu produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujące odpadami. Od początku przyszłego roku BDO zostanie rozszerzony o moduły, w efekcie składanie potrzebnych sprawozdań będzie dostępne wyłącznie w formie elektronicznej.

Brak rejestracji sprawi, że od 1 stycznia 2020 roku firmy wywożące śmieci nie będą odbierać od nich odpadów. Ale konsekwencje mogą być znacznie większe: za brak wpisu do rejestru BDO grozi kara od 5 tys. zł do nawet miliona zł dla przedsiębiorcy, m.in. za wytwarzanie odpadów innych niż komunalne - informuje Polsat News.

Rejestracji można dokonać przy pomocy starego hasła dostępu, niezależnie od tego, czy hasło straciło ważność ze względu na brak logowania w terminie 30 dni. Dokładny opis logowania został zamieszczony na stronie Bazy Danych Odpadowych.

Pierwsza rejestracja

W przypadku pierwszej rejestracji należy zweryfikować swoją tożsamość przez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej na stronie login.gov.pl, a potem trzeba powiązać użytkownika z podmiotem zarejestrowanym w rejestrze BDO. Dokładne instrukcje wyjaśniające procedurę zostały opublikowane w serwisie Youtube.

W razie problemów przy logowaniu warto się skontaktować z administratorem systemu BDO. Za rejestrację właścicieli firm odpowiadają urzędy marszałkowskie na zlecenie Ministerstwa Klimatu.

Wniosek o wpisanie do rejestru należy składać w urzędzie marszałkowskim właściwym dla miejsca, w którym zarejestrowana jest firma, a niekoniecznie w miejscu, gdzie są wytwarzane odpady - podaje Polsat News. Wniosek o wpisanie do systemu należy składać pisemnie, osobiście albo przez profil zaufany ePUAP.

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zadzwonić na specjalną infolinię Bazy Danych Odpadowych pod numerami tel. 22 34 04 050, 22 37 50 500, 22 25 59 450. Ministerstwo Klimatu oferuje także pomoc merytoryczną w zakresie BDO pod numerem tel. 22 36 92 065.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >