Kara za brak rejestracji w Bazie Danych Odpadowych może wynosić od 5 tys. do nawet miliona złotych
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 29 Grudnia 2019

Ostatnie dni na dopełnienie nowego obowiązku. Inaczej zapłacisz kilka tysięcy złotych kary

Kara dla przedsiębiorców, którzy nie zarejestrują się w Bazie Danych Odpadowych może wynosić od 5 tys. do nawet miliona złotych. Brak rejestracji spowoduje, że od początku nowego roku firmy zajmujące się wywozem odpadów nie odbiorą od nich śmieci. BDO jest obowiązkowe dla tych przedsiębiorców, którzy wytwarzają odpady inne niż komunalne.

Kara za brak rejestracji może być olbrzymia

Baza Danych Osobowych to specjalny rejestr zbierający podmioty wprowadzające do obrotu produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujące odpadami. Od początku przyszłego roku BDO zostanie rozszerzony o moduły, w efekcie składanie potrzebnych sprawozdań będzie dostępne wyłącznie w formie elektronicznej.

Brak rejestracji sprawi, że od 1 stycznia 2020 roku firmy wywożące śmieci nie będą odbierać od nich odpadów. Ale konsekwencje mogą być znacznie większe: za brak wpisu do rejestru BDO grozi kara od 5 tys. zł do nawet miliona zł dla przedsiębiorcy, m.in. za wytwarzanie odpadów innych niż komunalne - informuje Polsat News.

Rejestracji można dokonać przy pomocy starego hasła dostępu, niezależnie od tego, czy hasło straciło ważność ze względu na brak logowania w terminie 30 dni. Dokładny opis logowania został zamieszczony na stronie Bazy Danych Odpadowych.

Pierwsza rejestracja

W przypadku pierwszej rejestracji należy zweryfikować swoją tożsamość przez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej na stronie login.gov.pl, a potem trzeba powiązać użytkownika z podmiotem zarejestrowanym w rejestrze BDO. Dokładne instrukcje wyjaśniające procedurę zostały opublikowane w serwisie Youtube.

W razie problemów przy logowaniu warto się skontaktować z administratorem systemu BDO. Za rejestrację właścicieli firm odpowiadają urzędy marszałkowskie na zlecenie Ministerstwa Klimatu.

Wniosek o wpisanie do rejestru należy składać w urzędzie marszałkowskim właściwym dla miejsca, w którym zarejestrowana jest firma, a niekoniecznie w miejscu, gdzie są wytwarzane odpady - podaje Polsat News. Wniosek o wpisanie do systemu należy składać pisemnie, osobiście albo przez profil zaufany ePUAP.

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zadzwonić na specjalną infolinię Bazy Danych Odpadowych pod numerami tel. 22 34 04 050, 22 37 50 500, 22 25 59 450. Ministerstwo Klimatu oferuje także pomoc merytoryczną w zakresie BDO pod numerem tel. 22 36 92 065.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News